Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

GParted 1.0.0-3.

To zaawansowane i profesjonalne narzędzie służy do zarządzania dyskami twardymi w komputerze bez potrzeby posiadania zainstalowanego systemu operacyjnego. GParted, czyli Gnome Partition Editor, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na tworzenie i edycję już istniejących partycji. Program jest rozpowszechniany w postaci obrazu płyty (tzw. LiveCD), który należy nagrać na nośniku optycznym i za jego pomocą uruchomić komputer. Opcjonalnie dostępna jest też wersja Live USB. Zamiarem autorów GParted jest tworzenie narzędzia dyskowego o możliwie najprostszym, ale i funkcjonalnym interfejsie graficznym. Aplikacja przeznaczona jest jednak dla zaawansowanych użytkowników, którym nie wystarcza systemowe narzędzie do zarządzania. GParted pozwala na tworzenie, usuwanie, kopiowanie, przesuwanie, przenoszenie oraz zmianę wielkości już istniejących partycji. Jedną z największych zalet jest możliwość zmiany wielkości wolumenu z zainstalowanym systemem operacyjnym bez naruszania istniejących danych na tej partycji. Jak wiadomo, taka czynność podczas pracy systemu jest niewykonalna. Oprócz tego narzędzie wspiera wiele popularnych systemów plików, takich jak BTRFS, EXT2/3/4, FAT16/32, HFS/HFS+, Linux-swap, LVM2 PV, NILFS2, NTFS, REISERFS/REISER4, UDF, UFS czy XFS. Uwaga! Choć działanie aplikacji jest stosunkowo bezpieczne dla naszych danych, przed każdą operacją na partycjach należy wykonać kopię zapasową ważnych plików. Narzędzie GParted znajdziemy w specjalistycznej minidystrybucji LiveCD o nazwie Parted Magic z załączonymi dodatkowymi programami do diagnostyki, konfigurowania i naprawy dysków lub jako samodzielny program.

Systemy: nie dotyczy
gparted.org
Portable/64 bit: tak/tak


Dialog Messenger 2.0.8.123.

W Sieci dostępnych jest wiele komunikatorów zarówno na systemy mobilne, jak i desktopowe. Ten ma jednak wbudowane dodatkowe funkcje usprawniające np. pracę w grupie. Za pomocą Dialog Messengera możemy w naszej placówce kontaktować się z innymi pracownikami na wiele sposobów. Podstawą jest oczywiście tekstowy czat, a oprócz tego mamy do dyspozycji połączenia głosowe i wideo. W tych ostatnich może uczestniczyć do pięciu osób jednocześnie. Ponadto użytkownicy mogą wymieniać między sobą (funkcje podziału na grupy i kanały) różnego typu załączniki, takie jak dokumenty, pliki audio-wideo i inne zbiory. Co ważne, mogą one mieć nieograniczony rozmiar. Podczas przesyłania niektórych treści możliwe jest też dodawanie notatek. Ciekawostką jest wbudowany w komunikator moduł rozpoznawania mowy, dzięki któremu możemy zamienić dźwięk na tekst i w takiej postaci przesłać informację. Nie trzeba więc korzystać z klawiatury. Możliwe jest również pozostawianie wiadomości głosowych (podobnie jak np. w programie Whats­App) oraz funkcja udostępniania ekranu. Nie musimy też martwić się kwestią dostarczenia wiadomości do innych użytkowników, którzy np. korzystają z mobilnej wersji Dialog Messengera czy przez dłuższy czas mają wyłączony komputer. Aplikacja sprawdza, czy komunikat na pewno dotarł do adresata. Użytkownicy komunikatora koniecznie muszą podać numer telefonu oraz nazwę użytkownika. W celu weryfikacji otrzymamy SMS-em specjalny kod. Warto dodać, że aplikacja ma wbudowaną wyszukiwarkę osób i wiadomości, co ułatwia odnajdywanie konkretnych informacji, jeśli zgromadzimy ich większą ilość.

Systemy: Windows 7+, macOS
dlg.im
Portable/64 bit: nie/tak

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej