Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Bieńkowski

Laptop na smyczy

SPRZĘT | Urzędnicy coraz częściej do wykonywania swoich służbowych zadań wykorzystują notebooki. Sprzęt ten zdobywa popularność nie tylko ze względu na coraz niższe ceny, dużą funkcjonalność i parametry techniczne. Jego największą zaletą jest mobilność, która jednak bywa czasem przyczyną kłopotów – laptop łatwo bowiem ukraść.

Gniazdo typu Kensington Lock w obudowie notebooka oznaczone jest literą „K” lub symbolem kłódki. fot. Keningston

Ogromna popularność mobilnego sprzętu oraz olbrzymi rynek zbytu sprawiają, że laptopami coraz częściej interesują się złodzieje. Policyjne statystyki pokazują, że notebooki, obok telefonów komórkowych i odtwarzaczy MP3, są najczęściej kradzionymi urządzeniami elektronicznymi. Niestety, bardzo często kradzieżom sprzyja nasza nonszalancja w obchodzeniu się z mobilnym sprzętem. Jak czytamy w policyjnych raportach, kradzieże notebooków nie są wcale wynikiem spektakularnych włamań, ale przede wszystkim rezultatem zaniedbań ich użytkowników, którzy często zapominają o podstawowych zasadach zabezpieczenia sprzętu.

Według specjalistów od ochrony danych znacznie większym problemem niż sama kradzież sprzętu jest jednak zaginięcie informacji znajdujących się na dysku twardym. Co więcej, podkreślają oni, że włamanie do wewnętrznej firmowej sieci nie wyrządzi tylu szkód co kradzież sprzętu zawierającego bezcenne służbowe dane.

Wyobraźmy sobie, że ginie nam notebook zawierający dokładne dane osobowe wszystkich pracowników urzędu - razem z ich numerami telefonów, adresami domowymi, numerami kont bankowych i zestawieniami poborów. Z pewnością bardziej będziemy przerażeni utratą danych, za których zgubienie grozi nam odpowiedzialność karna, niż faktem straty dwóch-trzech tysięcy złotych.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej