Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Easy 7-Zip 0.1.6

Ten niewielki program powstał na bazie kompresora 7-Zip i służy do obsługi kilkudziesięciu różnych typów archiwów. Wspierane są pliki z rozszerzeniami .001, .7z, .ar, .arj, .bz2, .bzip2, .cab, .cpio, .deb, .dmg, .ext, .fat, .gpt, .gz, .gzip, .hfs, .ihex, .iso, .lha, .lzh, .lzma, .ntfs, .qcow2, .rar, .rar5, .rpm, .squashfs, .swm, .tar, .taz, .tbz2, .tbz, .tgz, .tpz, .txz, .udf, .uefi, .vdi, .vhd, .vmdk, .wim, .xar, .xz, .z, .z01 oraz .zip. Oprócz funkcji oferowanych przez podstawowy 7-Zip autor wyposażył swój produkt w wiele ulepszeń i modyfikacji, które sprawiają, że jego obsługa jest znacznie wygodniejsza. Niestety, nie mamy co liczyć na wydajniejsze pakowanie danych. Wersja Easy wykorzystuje bowiem oryginalny algorytm kompresujący do formatu 7Z. Pierwszą różnicą w stosunku do protoplasty jest obsługa poprzez rozbudowane menu kontekstowe. Znajdziemy tam wiele poleceń dostępnych po kliknięciu prawym klawiszem myszki na obiekcie. Między innymi znalazła się tam funkcja kompresji i wysyłania archiwum e-mailem oraz generowanie sum kontrolnych CRC, SHA oraz Blake2sp. Co ważne, polecenia dostępne z poziomu menu kontekstowego można dodawać i usuwać w ustawieniach programu. Dodane zostały też funkcje minimalizacji okna postępu podczas rozpakowywania zbiorów, wyświetlanie zawartości katalogu docelowego oraz opcja usuwania archiwów po dekompresji. Pracę z programem ułatwia pełna, polska lokalizacja interfejsu. Inne ciekawe właściwości programu Easy 7-Zip to możliwość szyfrowania plików przy użyciu różnych algorytmów, tworzenie archiwów samorozpakowujących się (SFX) oraz funkcja testowania zbiorów skompresowanych.

Systemy: Windows 2000+
e7z.org

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej