Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Aktualne pliki zawsze pod ręką

Rozproszenie danych na różnych urządzeniach, nośnikach czy w serwisach chmurowych może być dużym problemem, jeśli nie dbamy o ich porządkowanie i aktualizowanie. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie regularnej synchronizacji.

SmartSync Pro to płatna aplikacja do synchronizacji danych, w którą z pewnością warto zainwestować, jeśli bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową. Program nie tylko szyfruje samą transmisję, ale także potrafi zabezpieczyć pliki za pomocą hasła. SmartSync Pro można testować przez okres 30 dni, korzystając ze wszystkich funkcji.

Synchronizować dane można samodzielnie, choćby poprzez zwykłe kopiowanie. Jest to jednak proces żmudny i niedokładny, szczególnie w przypadku dużej liczby plików. Ta metoda może doprowadzić do sytuacji, gdy potrzebny nam zbiór nie będzie dostępny w najnowszej wersji, ponieważ zwyczajnie zdarza się zapomnieć o zaktualizowaniu go w jakiejś lokalizacji (zasobie).

W synchronizacji danych najlepiej sprawdzają się aplikacje, które wszystkie czynności wykonają automatycznie i bezbłędnie. W artykule omawiamy zarówno narzędzia bezpłatne, jak i płatne. Mechanizm działania aplikacji do synchronizacji danych polega na pozostawieniu pliku lub całego folderu w lokalizacji „X”, np. na dysku twardym domowego komputera (tj. jego najnowszej wersji, nad którą właśnie pracujemy), oraz utworzeniu jego kopii w innym, określonym wcześniej przez użytkownika miejscu „Y”, np. na dysku przenoś­nym USB. Oczywiście, tych lokalizacji może być bardzo wiele – od napędów wewnętrznych poprzez zasoby sieciowe po urządzenia mobilne, np. tablety.

Do przesyłania danych stosowane są zarówno łącza kablowe, jak i bezprzewodowe, w tym Wi-Fi, a nawet transmisja przez internet. Świetnym i uniwersalnym rozwiązaniem jest synchronizacja na serwerze FTP. W tym celu wykorzystać można serwer instytucji lub nawet zwykły, domowy router z odpowiednią funkcją i podłączonym nośnikiem USB. Takie urządzenie pracuje zazwyczaj non stop, więc będziemy mieli dostęp do danych z każdej lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na to, że wiele bardziej rozbudowanych programów do synchronizacji oferuje również możliwość tworzenia i synchronizacji kopii zapasowych oraz potrafi porównywać pliki i katalogi według zawartości. To jednak tylko dodatkowe opcje, nie do końca związane z samym zagadnieniem synchronizacji, która de facto jest formą backupu. Dane mamy wszakże zduplikowane w co najmniej dwóch miejscach. Użyteczną funkcją wielu omawianych w artykule aplikacji, o której warto wspomnieć, jest kompresowanie i szyfrowanie zbiorów synchronizowanych. Nie zawsze przecież chcemy, aby dostęp do tych plików mieli także inni użytkownicy.

SyncToy 2.1

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: nie/tak

microsoft.pl

Ta aplikacja została przygotowana przez zespół Microsoftu i jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które podczas pracy często korzystają – oprócz komputera lub laptopa – z wielu dodatkowych urządzeń. Mowa tu o takich nośnikach i urządzeniach jak pendrive’y, dyski zewnętrzne, smartfony czy nawet aparaty cyfrowe. Bezproblemowa jest też obsługa synchronizacji poprzez sieć LAN. Wbrew swojej nazwie SyncToy nie jest „zabawką”, a solidnym programem do synchronizacji dużych ilości zbiorów przechowywanych w wielu lokalizacjach. Zarządzanie danymi odbywa się z wykorzystaniem systemu Windows, z którym komunikują się inne urządzenia – wystarczy, że zostaną one przez ten system wykryte. Oczywiście, możliwa jest też synchronizacja w obrębie tej samej stacji roboczej. Korzystanie z narzędzia jest bardzo proste mimo braku polskiej lokalizacji i polega na tworzeniu tzw. par folderów (Folder Pair). Obsługiwane są trzy typy synchronizacji: Synchronize – tradycyjna, Echo – ze zmianą nazwy i usuwaniem starych plików z folderu źródłowego oraz Contribute – zmiana nazwy bez kasowania plików. Ostatnia opcja jest o tyle przydatna, że pozwala zachowywać starsze wersje naszych plików i powrócić do nich wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Każdej z par folderów możemy nadać unikatową nazwę. Użytecznym dodatkiem do programu jest rejestr zmian umożliwiający obserwowanie historii operacji na plikach. SyncToy działa automatycznie w czasie rzeczywistym i jest przykładem najprostszej aplikacji w swojej klasie.

Create

Synchronicity 6 (r1624) [PL]
Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/nie
synchronicity.sourceforge.net

To otwarte oprogramowanie ma bardzo małe rozmiary i niewielkie zapotrzebowanie na zasoby. Oprócz synchronizacji plików użytkownika pozwala też na tworzenie kopii zapasowych. Co ważne, jego obsługa jest niezwykle prosta dzięki polskiej lokalizacji i całkowitemu brakowi opcji konfiguracyjnych (poza funkcją automatycznego sprawdzania dostępności aktualizacji programu). Są oczywiście wbudowane nieliczne funkcje dotyczące działania samego procesu oraz wybór typu synchronizacji. Użytkownik po stworzeniu swojego profilu musi jedynie określić dwie lokalizacje oraz metodę synchronizacji: lustrzaną, przyrostową lub przyrostową dwustronną. Dodatkową opcją jest Kopia lustrzana dokładna, której zaznaczenie spowoduje, że jeśli po prawej stronie (katalog docelowy) dany plik zostanie zmodyfikowany, to zostanie przywrócony po stronie lewej (katalog źródłowy). Kolejne funkcje, których nie znajdziemy np. w SyncToy, to możliwość dołączania lub wykluczania wybranych zbiorów. Możliwe jest też samodzielne określenie częstotliwości synchronizowania danych. Create Synchronicity obsługuje wszystkie lokalizacje i udziały widoczne w systemie oraz może synchronizować również puste katalogi. Dużą zaletą tego programu jest wbudowany harmonogram pracy (codziennie, co tydzień, co miesiąc i o wybranej godzinie). Jeśli komputer był wyłączony podczas zaprogramowanej w harmonogramie synchronizacji, aplikacja nas o tym poinformuje. Możliwe jest także wymuszanie synchronizacji w dowolnym momencie. Co ważne, dostępna jest wersja tego narzędzia, która nie wymaga instalacji.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej