Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Aplikacje do prowadzenia i nagrywania rozmów

System telefonii IP to nie tylko sprzęt, ale cały szereg aplikacji realizujących funkcje telefonów w postaci oprogramowania, systemów analizy rekordów taryfikacyjnych czy rozwiązań do nagrywania rozmów. Liczba aplikacji dla telefonii VoIP jest olbrzymia.

Call Recorder – ACR jest bezpłatną aplikacją do nagrywanie połączeń dla systemu Android.

Oprogramowanie realizujące funkcje telefonów może okazać się znakomitym zamiennikiem telefonów sprzętowych. Warto też wspomnieć o aplikacjach do nagrywania rozmów oraz analizy CDR. Analiza CDR to nie tylko rozliczenia, ale też podstawowy element analizy bezpieczeństwa systemu telefonicznego w czasie rzeczywistym. Nagrywanie rozmów może okazać się niezbędne, gdy chcemy monitorować jakość usług lub wymaga tego zleceniodawca.

Telefony programowe

Aplikacje mobilne do dzwonienia są obecnie bardzo zaawansowane. Można pokusić się o stwierdzenie, że potrafią zastąpić telefon sprzętowy na biurku. Wystarczy tablet lub smartfon podłączony do sieci Wi-Fi, a rozmowy głosowe i wideo czy konferencje mamy w zasięgu ręki. Jeżeli preferujemy sprzęt stacjonarny, istnieje szeroka gama komunikatorów przeznaczona do instalacji na systemach Windows czy MacOS. Większość komunikatorów wspiera protokół SIP, ale właściwie każdy producent centrali IP udostępnia komunikator zgodny ze wspieranym protokołem głosowym. Obecnie znacząca część aplikacji dzieli funkcje na darmowe i płatne. Istnieją aplikacje w pełni darmowe, ale też zawierające funkcje płatne lub prezentujące reklamy.

Z pewności jedną z ważniejszych funkcji aplikacji telefonicznej jest interfejs użytkownika dostępny w języku polskim. Większość popularnych programów dysponuje taką opcją. Jeżeli w naszej sieci pracują urządzenia wykorzystujące różne systemy operacyjne, warto zdecydować się na jedną aplikację posiadającą obsługę wszystkich popularnych systemów operacyjnych (Windows, Linux, MacOS, iOS, Android). Ułatwi to zarządzanie i rozwiązywanie problemów z aplikacją, gdy ilość instalacji znacząco wzrośnie. Praktycznie każda z aplikacji posiada system książki adresowej, a czasami możliwa jest synchronizacja z książkami adresowymi zlokalizowanymi na PC lub importowanie książek z pliku. Poza rozmową głosową komunikatory udostępniają możliwość realizacji połączeń wideo, prostych konferencjii wewnętrznej komunikacji czat. Funkcje telefonu uzupełnione są przez opcję wstrzymania rozmowy, przełączania rozmowy zarówno bez, jak i z konsultacją. Niektóre aplikacje pozwalają na wybieranie numeru poprzez kliknięcie numeru na stronie internetowej lub w wiadomości e-mail. Pomocna bywa również obsługa wielu kont SIP.

Jedną z popularnych aplikacji do dzwonienia jest ZoiPer (zoiper.com), która w podstawowej wersji (darmowej) nie zawiera funkcji przydatnych w biurze (przełączanie rozmów, wstrzymywanie rozmów, konferencje). W wersji płatnej otrzymujemy obsługę wideo, czat, konferencje, przełączanie i wstrzymywanie rozmów. Darmowa wersja doskonale sprawdzi się jednak jako podstawowa aplikacja do dzwonienia na każdym telefonie, a także sprzęcie stacjonarnym. ZoiPer posiada polski interfejs i jest dostępny dla każdej platformy mobilnej oraz stacjonarnej. Kolejna ciekawa aplikacja to CSipSimple (itwa.pl/a4), znakomita w swojej prostocie, ale przeznaczona tylko na platformę Android. Funkcje biurowe typu wstrzymywanie czy przełączanie rozmowy są dostępne za darmo. CSipSimple wyposażony jest w polski interfejs użytkownika. Może obsługiwać jednocześnie do 10 kont SIP.

Rozbudowaną aplikacją do dzwonienia jest Grandstream Wave (itwa.pl/a5), która oferuje dużo funkcji i jest darmowa. Wspiera rozmowy głosowe, wideo, konferencje, chat, obsługuje wiele kont SIP i pozwala wstrzymać oraz przełączyć rozmowę. Niestety dostępna jest jedynie na mobilne platformy iOS oraz Android. Charakteryzuje się bardzo zaawansowaną konfiguracją, która może zostać dostosowana do każdego typu centrali telefonicznej IP. Linphone (linphone.org) jest darmowym klientem SIP, który pierwotnie był rozwijany dla platformy Linux, a obecnie jest dostępny również dla Windows, MacOS, iOS i Android. Linphone pozwala wykonywać połączenia głosowe oraz wideo, umożliwia wstrzymanie i transfer rozmowy, konferencje, współdzielenie plików. Wersja aplikacji dla systemu operacyjnego Windows nie jest jednak tak dobra, jak wersja dla systemów mobilnych. Jitsi (jitsi.org) to darmowy komunikator do obsługi VoIP oraz wewnętrznej komunikacji. Może zostać uruchomiony na Windows, Mac i Linux. Obsługa jest skomplikowana, ale oprogramowanie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa głosu.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie sieci bezprzewodowych oraz systemów transmisji głosu. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej