Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Z płyty na macierz

O tym, że we współczesnych instytucjach potrzebny jest wydajny i bezpieczny system przechowywania i udostępniania danych, nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepszym rozwiązaniem dla małych i średnich jednostek są obecnie serwery NAS (Network Attached Storage), które dodatkowo oferują wiele ciekawych usług.

Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas firma QNAP zaprezentowała nową serię swoich serwerów oznaczonych symbolem TVS-882BR. Jest to cała rodzina urządzeń oferowanych w rozmaitych konfiguracjach sprzętowych różniących się zastosowanym procesorem, pojemnością pamięci RAM oraz wbudowanym lub nie napędem optycznym (Blu-ray). Od czasu premiery tych innowacyjnych modeli NAS minęło już kilka miesięcy i obecnie są one bez trudu dostępne na polskim rynku. Do naszej redakcji trafił model TVS-882BR-ODD-i5-16G. Z jego nazwy łatwo można wywnioskować, że został on wyposażony w procesor klasy Intel Core i5 (i5-7500 3,4 GHz) oraz 16 GB pamięci RAM (DDR4 2133 MHz), która może zostać rozszerzona do maksymalnie 64 GB.

Podstawowym zadaniem tego modelu jest przechowywanie i udostępnianie plików, jednak za sprawą wbudowanego napędu Blu-ray i autorskiego systemu operacyjnego QTS jego możliwości są wręcz nieograniczone. Firma QNAP przyzwyczaiła już swoich klientów, że jej serwery bezproblemowo współpracują z takimi urządzeniami jak smartfony czy tablety dzięki bogatej bibliotece aplikacji mobilnych. Możemy ich używać również we współpracy z urządzeniami z serii TVS-882BR, a także wykorzystać serwer jako prywatną chmurę. Należy jeszcze wspomnieć, że możliwe jest nabycie serwera bez wbudowanego napędu optycznego i samodzielna instalacja optymalnej dla nas nagrywarki czy czytnika (należy wcześniej zapoznać się z listą kompatybilności). Wśród obsługiwanych napędów są m.in nagrywarki Blu-ray BDXL.

Nowy NAS firmy QNAP wyposażono w zatokę 5,25”, dzięki czemu po zainstalowaniu napędu mamy do dyspozycji funkcję kopiowania danych z płyt na dyski urządzenia lub odwrotnie. Daje to możliwość zgrywania starszych backupów przechowywanych jeszcze na płytach do macierzy RAID lub wykonywania kopii zapasowej danych z serwera na krążkach BD o dużej pojemności. QNAP w związku z premierą modelu TVS-882BR rozpoczął również współpracę z firmą Fengtao Software, której celem jest dostarczenie użytkownikom kompleksowego rozwiązania do backupu danych opartego na oprogramowaniu DVDFab. Pozwala ono na tworzenie kopii zapasowej danych na potrzeby szybkiego odtwarzania danych po awarii z wykorzystaniem obrazów dysków. QNAP TVS-882BR pozwala także na wdrażanie środowisk wirtualnych (VMware, Citrix, Microsoft Hyper-V oraz Windows Server 2012 R2) oraz hostowanie maszyn wirtualnych z użyciem Virtualization Station.

Nowa rodzina

Mówiąc o nowych NAS-ach QNAP, warto również wspomnieć o specjalnym modelu w tej serii, czyli TVS-882BRT3, fabrycznie wyposażonym w cztery porty Thunderbolt 3, co docenią osoby zajmujące się np. obróbką materiałów multimedialnych, które teraz mogą szybko zapisywać swoje projekty także na nośnikach optycznych. Dzięki portom Thunderbolt otrzymujemy przepustowość na poziomie 40 Gb/s oraz połączenie Thunderbolt-to-Ethernet (T2E) o prędkości 10 GbE. Kolejną zaletą wszystkich modeli z serii są wbudowane porty HDMI pozwalające uczynić z urządzenia NAS centrum multimedialne z prawdziwego zdarzenia z funkcją odtwarzania materiałów audio/wideo bezpośrednio z płyt DVD i Blu-ray oraz z plików multimedialnych. Nie trzeba martwić się o potrzebne kodeki, odpowiednią paczkę możemy bowiem pobrać bezpłatnie w wersji dla systemu QTS. Za pomocą zawartych w niej kodeków odtworzymy np. popularny format MKV.

Kolejnym udogodnieniem dla użytkowników nowych NAS-ów jest obsługa nośników SSD wyposażonych w interfejs M.2, dzięki czemu nawet najbardziej wymagające osoby docenią wysoką wydajność w takich zastosowaniach, jak np. wirtualizacja. W urządzeniach z serii TVS-882BR znajdziemy, w zależności od modelu, procesory Intel Core i5 lub i7 siódmej generacji, pamięci DDR4 (2133 MHz) w różnych konfiguracjach, cztery porty Gigabit Ethernet oraz osiem zatok na dyski twarde (2,5” lub 3,5”) wyposażonych w złącza SATA 6 Gb/s. Jak informuje producent, seria TVS-882BR oferuje prędkości odczytu/zapisu na poziomie 447 MB/s, a gdy korzystamy z szyfrowania Intel AES-NI – maksymalnie 443 MB/s. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa nie wpływa więc znacząco na wydajność. Nowe serwery dają też możliwość rozbudowy za pomocą trzech gniazd PCIe Gen.3. Uwaga! Model TVS-882BRT3 dysponuje dwiema fabrycznie zainstalowanymi kartami Thunderbolt 3, więc dla użytkownika zostaje tylko jedno wolne gniazdo rozszerzeń PCIe. W slotach PCIe możemy zainstalować m.in. karty sieciowe oferujące przepustowość 10 Gb/s i 40 Gb/s, adaptery interfejsu SAS czy dodatkowe kontrolery z portami USB 3.1. Wspomniane wcześniej dwa złącza M.2 pozwalają zwiększyć wydajność urządzenia dzięki wykorzystaniu technologii Qtier (auto-tiering) oraz SSD caching.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej