Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Adwertorial

EDGE COMPUTING. Wyzwanie dla niezawodności przetwarzania danych

Choć przetwarzanie w chmurze publicznej jest dziś powszechnym działaniem przedsiębiorstw, użytkownikom może być trudno podjąć decyzję o rezygnacji z własnej infrastruktury. Istnieje też wiele obszarów, w których szybkość, czyli kluczowe dla przetwarzania kryterium, to element decydujący o wyborze właściwych dla firmy urządzeń i oprogramowania. Dlatego najnowszym trendem, szybko zyskującym na popularności, staje się dziś edge computing – przetwarzanie brzegowe.

Bezawaryjna łączność, większa przepustowość i maksymalizacja prędkości – to tylko niektóre zalety edge computingu. Ten najnowszy trend zakłada przeniesienie mocy obliczeniowej bliżej miejsca powstawania danych – na brzeg sieci, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą jeszcze efektywniej korzystać z danych dostarczanych przez Internet rzeczy (IoT). 

Model przetwarzania brzegowego szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku miejsc, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony, lub gdy łącze jest narażone na awarie. Technologia ta umożliwia obniżenie wymagań dotyczących przepustowości łączy internetowych i zapewnia ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia przestojów spowodowanych awariami łączy. Korzystanie z edge computingu zmniejsza też wymagania dotyczące mocy obliczeniowej – w rezultacie przedsiębiorstwa mogą znacząco zredukować koszty eksploatacji systemu. 

Jak podkreślają przedstawiciele APC by Schneider Electric, klienci są coraz bardziej świadomi konieczności dostępu do danych, których nie jest w stanie zaoferować im cloud computing. Procesy o znaczeniu krytycznym są więc coraz częściej realizowane właśnie blisko klienta, tak by zapewnić ciągłość i sprawność przetwarzania. Istotne jest także, chociażby w obliczu zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, że edge computing może ułatwiać spełnienie wymogów regulujących proces przetwarzania danych. Przetwarzanie na krawędzi sieci, a więc de facto najbliżej miejsca, gdzie powstają informacje, pomaga w zatrzymywaniu poufnych danych w obszarach, które firma może w pełni kontrolować. 

W przypadku sporej liczby usług przetwarzanie brzegowe powoli staje się nie tylko udogodnieniem, ale i koniecznością. Mając na uwadze dynamiczne rynkowe zmiany, APC by Schneider Electric stworzyło kolejne rozwiązania z zakresu infrastruktury fizycznej przewidzianej do profesjonalnego przetwarzania danych, w tym Micro Data Center Xpress. 

Myśląc o centrach danych, mamy przed oczami wielkopowierzchniowe pomieszczenia, a nawet autonomiczne budynki mieszczące w sobie imponujące ilości sprzętu komputerowego o szczególnie wysokiej mocy obliczeniowej. Obecnie zaawansowaną infrastrukturę IT da się zmieścić w jednym zabezpieczonym, wodo- i ognioodpornym kontenerze transportowym. Takie funkcje zapewnia SmartShelter firmy Schneider Electric, który sprawdzi się zarówno w oddziale korporacji, kopalni, jak i w bazie wojskowej. 

Mikrocentra danych są montowane i testowane w fabryce, a następnie wysyłane do klientów w formie pojedynczego kontenera zaopatrzonego we wszystkie niezbędne systemy zasilania, chłodzenia, bezpieczeństwa i zarządzania (DCIM). Rozwiązania kontenerowe stanowią odpowiedź na typowe problemy pojawiające się podczas budowy centrów danych w ośrodkach zamiejscowych, środowiskach przemysłowych i miejscach, w których nie ma możliwości postawienia niezależnego budynku ani wygospodarowania osobnego pomieszczenia na centrum danych. Kompaktowe centra danych świetnie sprawdzają się nie tylko w przypadku lokalizacji zdalnych lub tymczasowych, ale również na terenach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne oraz kataklizmy, jak trzęsienia ziemi czy powodzie. Mikromodułowe data center to wysoki stopień bezpieczeństwa danych, a także potencjał dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko rozpocząć swoją działalność w dowolnym miejscu na świecie. 

Jedną z najistotniejszych korzyści płynących z wykorzystania kontenerów jest łatwa i szybka instalacja. Prefabrykowane moduły do centrów danych dostarczane są bezpośrednio do miejsca montażu, w postaci gotowej do uruchomienia. Co więcej, ich konstrukcja jest skalowalna, dzięki czemu możliwa jest rozbudowa infrastruktury IT oraz jej dowolne elastyczne modyfikowanie na kolejnych etapach wdrożenia. Jednym z rozwiązań tego typu są kontenery SmartShelter firmy Schneider Electric. 

– Kiedy centrum danych zainstalowane jest bliżej głównego ośrodka, można w łatwy sposób realizować przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym i rozwiązywać problemy z opóźnieniami i przepustowością. Nasze kontenery SmartShelter wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie StruxureWare Data Center Expert, dzięki któremu zapewniają m.in. monitoring w czasie rzeczywistym, raporty oraz wykresy definiowane przez użytkownika. Infrastruktura IT w kontenerze to rozwiązanie przystosowane nie tylko do użytkowania w skrajnie trudnych warunkach, np. na pustyni, ale również w sytuacjach, kiedy chcemy oszczędzić przestrzeń do prowadzenia podstawowej działalności przedsiębiorstwa – mówi Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży systemów zasilania gwarantowanego w Schneider Electric. 

System zarządzający infrastrukturą Data Center Expert powiadamia użytkownika o wszelkich usterkach i wysyła do niego informacje o newralgicznych zdarzeniach w infrastrukturze, przez co działanie całego centrum danych jest bardziej przewidywalne i niezawodne. Do istotnych korzyści zalicza się też, idący w parze z preinstalacją systemu, mniejszy koszt jego konfiguracji i wdrożenia. 

SmartShelter mieszczą w sobie całą fizyczną infrastrukturę centrum danych – zmontowaną, przetestowaną i zamkniętą w jednym kontenerze transportowym zgodnym z normami ISO. To ekonomiczna propozycja dla przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem prefabrykowanych centrów danych w swojej działalności. 

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej