Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Mały, jasny i automatyczny

Niewielkie projektory kojarzą się na ogół z mało zaawansowanymi urządzeniami wyposażonymi w niezbyt jasne diody LED jako źródło światła. Firma Epson pokazała jednak, że można stworzyć ultramobilny rzutnik przeznaczony do profesjonalnych zastosowań w segmencie biznesowym.

Urządzenie, które otrzymaliśmy do testu, to Epson EB-1795F. Produkt ten nie tylko jest mały, poręczny i lekki, ale dzięki wbudowanym technologiom znacząco skraca czas potrzebny do rozpoczęcia projekcji w praktycznie każdych warunkach. Epson EB-1795F, choć wygląda niepozornie, generuje bardzo jasny obraz o natężeniu 3200 ANSI lumenów. Wykorzystuje do tego tradycyjną lampę rtęciową, co jest rzadkością w tak małych rzutnikach ze względu na potrzebę skutecznego jej schładzania. Produkt Epsona może pochwalić się także pełną automatyką ustawień. Wystarczy umieścić go przed ścianą czy ekranem, a takie parametry jak ostrość (fokus) czy zniekształcenia trapezowe zostaną natychmiast skorygowane bez udziału użytkownika. Oczywiście, mamy możliwość ręcznej regulacji tych ustawień, jednak zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. 

Producent nie poszedł też na żadne kompromisy związane z jakością generowanego obrazu, która jest po prostu świetna. Wysokie natężenie światła oraz technologia wyświetlania 3LCD zapewniają znakomitą jakość obrazu, naturalnie odwzorowane kolory (technologia True Colours) oraz wysoki kontrast na poziomie 10 000:1. Zastrzeżenia można mieć jedynie do odwzorowania czerni, która najczęściej jest po prostu szara. Jak na projektor do zastosowań biurowych, model EB-1795F oferuje wysoką rozdzielczość, pozwalając wyświetlać obraz Full HD (1920 × 1080p), co nie jest często spotykanym rozwiązaniem. Rozmiar obrazu możemy skalować bez utraty jakości aż do 300 cali, wspomagając się niewielkim zoomem optycznym 1.2x. Choć nie jest to projektor multimedialny, również wyświetlane za jego pomocą filmy będą prezentować się bardzo dobrze.

Budowa urządzenia

Podzespoły projektora EB-1795F ukryto w niewielkiej, kompaktowej obudowie wykonanej z wysokiej jakości tworzywa. Wymiary urządzenia to zaledwie 292 × 213 × 44 mm, a masa wynosi tylko 1,8 kg. Co ważne, żadne elementy, jak np. obiektyw, nie wystają poza obrys obudowy. Dzięki temu urządzenie łatwiej i bezpieczniej jest przenosić lub wkładać do torby transportowej czy plecaka. Układ chłodzący lampę jest na tyle wydajny, że rzutnik możemy natychmiast po wyłączeniu schować i udać się w inne miejsce, nie czekając na obniżenie temperatury do bezpiecznego poziomu. Urządzenie cechuje wysoka jakość wykonania. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, a całość sprawia wrażenie solidnej i trwałej konstrukcji. Obiektyw projektora jest chroniony za pomocą wbudowanej zasuwy, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna, zdejmowana osłona, którą bardzo łatwo jest zgubić. 

Z przodu urządzenia znajdziemy odbiornik podczerwieni do sterowania rzutnikiem z wykorzystaniem dołączonego pilota oraz specjalny czujnik optyczny, który pozwala projektorowi wykonać automatyczną korektę geometrii i ostrości. Również otwory wylotowe gorącego powietrza umieszczone są z przodu, co w przypadku projektora o dość krótkim rzucie minimalizuje hałas docierający do odbiorców, którzy w trakcie projekcji najczęściej znajdują się za urządzeniem. Model EB-1795F poprawnie wyświetla obraz już z odległości 0,7 m od ściany/ekranu. Z prawej strony urządzenia znajduje się chroniony filtrem wlot zimnego powietrza. Należy go okresowo wymieniać na nowy, a jego cena nie powinna przekroczyć 100 zł. Pod spodem urządzenia znajdziemy dwie nóżki o regulowanej wysokości oraz tradycyjną, wysuwaną podpórkę pozwalającą unieść urządzenie i wyświetlać obraz np. pod sufitem. 

Rzutnik ma też nagwintowane otwory służące do instalacji ściennej lub sufitowej za pomocą dedykowanych uchwytów, które należy kupić oddzielnie. Na górze obudowy znajdziemy panel sterowania składający się z 12 przycisków oraz pokrętło do obsługi zbliżenia optycznego (Zoom). Panel wyposażono także w kilka diod informacyjnych. Z tyłu rzutnika znajdziemy interfejsy komunikacyjne, drugi odbiornik podczerwieni oraz otwór na blokadę Kensingtona i gniazdo zasilające. Urządzenie wyposażono też w monofoniczny głośnik o mocy 1 W. 

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej