Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Eryk Chilmon

Strategicznie o europejskim cyberbezpieczeństwie

Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes to cztery równoległe ścieżki tematyczne, w ramach których toczyły się dyskusje podczas październikowego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Krakowska konferencja stanowiła doskonałą okazję do poznania opinii ekspertów z całego świata na temat jeszcze dość mglistej koncepcji Cyfrowego Trójmorza.

Cyfrowe Trójmorze to idea zapoczątkowana przez Instytut Kościuszki – organizatora Forum CYBERSEC. Jej celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i przyspieszenie transformacji cyfrowej regionu. Inicjatywa była omawiana w czasie ostatniego szczytu państw Trójmorza w Bukareszcie, a krakowska konferencja okazała się dobrą okazją do kontynuowania tej dyskusji.

Cyfrowa autostrada

Jak tłumaczą pomysłodawcy koncepcji Cyfrowego Trójmorza, jest to szereg projektów transgranicznych i inicjatyw mających na celu rozwój infrastruktury cyfrowej, wspólnych inwestycji i prac badawczo-rozwojowych, a także koncepcji politycznych i legislacyjnych, realizowanych na poziomie regionalnym. Jednym z tych projektów jest „3 Seas Digital Highway”. Stworzenie cyfrowej autostrady w praktyce ma oznaczać powiązanie państw regionu Trójmorza szybką siecią połączeń informatycznych opartych m.in. na technologii 5G. 

– Ważne jest, by cyfrowa autostrada nie pozostała tylko ideą, a realnie powstała – mówił w trakcie panelu otwierającego tegoroczne Forum CYBERSEC minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że o budowie sieci cyfrowej trzeba myśleć szerzej, a inwestycje te powinny być realizowane np. przy okazji budowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Minister przypomniał, że we wrześniu br. podpisany został z Ministerstwem Cyfryzacji Litwy list intencyjny, który mówi o chęci wspólnej budowy infrastruktury cyfrowej (m.in. wzdłuż Via Carpathia).

Eksperci o projekcie

Wśród gości forum byli m.in. zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa Antonio Missiroli, kierownik Europejskiego Centrum Cyberprzestępczości EUROPOL-u Steven Wilson, minister cyfryzacji Marek Zagórski, a także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wśród ponad 140 prelegentów konferencji znajdowali się również przedstawiciele globalnych firm, a także eksperci niezależni.

Eksperci z zainteresowaniem przyjęli koncepcję Cyfrowego Trójmorza. Jak podkreślał ambasador Sorin Ducaru, inicjatywa Cyfrowego Trójmorza i projekt „3 Seas Digital Highway” to nie tylko projekt dotyczący zacieśnienia współpracy krajów regionu i szansa na pokonanie przepaści między Wschodem i Zachodem. 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej