Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

TweakPower 1.026

To narzędzie służy do kompleksowej optymalizacji systemów z rodziny Windows. Niestety, nie jest ono dostępne w polskiej wersji językowej, jednak nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą. Aplikacja dba także o bezpieczeństwo „okienek” i pozwala zwiększyć wydajność poprzez zmianę ukrytych ustawień Windows. Program jest dość nowy na rynku, ale już teraz oferuje wiele funkcji. Wszystkie dostępne opcje podzielono na pięć grup. Pierwszą z nich jest Dashboard, gdzie znajdziemy możliwość przełączania pracy naszego komputera w następujące tryby: maksymalne oszczędzanie energii, normalny oraz wysoka wydajność. Możemy też w nich sami skonfigurować wiele ustawień. W tym samym oknie dodatkowo wyświetlane są informacje na temat bezpieczeństwa, czyli: zainstalowane i aktywne programy antywirusowe i firewall, poprawność działania Security Center, stan dysków twardych i inne. W menu Clea­ning znajdziemy narzędzia do oczyszczania przeglądarek, systemu oraz rejestru i usuwania zbędnych wtyczek. Klikając przycisk Tools, otrzymujemy błyskawiczny dostęp do wielu ustawień systemowych, także tych, które normalnie trudno odszukać. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Kolejne funkcje zgromadzono w menu Extras, gdzie znajdziemy narzędzia przeznaczone do usuwania zbędnych programów, obsługi Autostartu, wyszukiwania duplikatów plików, defragmentacji rejestru, przywracania systemu itd. W ostatniej grupie funkcji – Optimize – umieszczono dostęp do wielu ustawień i narzędzi służących do przyspieszania systemu, dysków (w tym SSD), połączenia internetowego, czasu zamykania Windows i wiele innych.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: nie/tak
kurtzimmermann.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej