Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Przyszłość, która nadejdzie

Coroczne targi CES pokazują, jakich nowości możemy spodziewać się w najbliższym czasie. W tym roku firma Asus zaprezentowała wyjątkowo efektownego i lekkiego notebooka przeznaczonego dla profesjonalistów. Według zapewnień ma to być najlżejsze urządzenie w swojej klasie.

Ostatnio można było odnieść wrażenie, że firma Asus nieco zaniedbała segment ultrabooków z linii AsusPro. W Europie długo nie pojawiały się nowe modele komputerów, a wiele zapowiedzianych urządzeń w ogóle nie znalazło się w sprzedaży na naszym rynku. Jest jednak nadzieja, że to się zmieni za sprawą pokazanego w styczniu na targach w Las Vegas nowego i bardzo ciekawego laptopa przeznaczonego dla rynku biznesowego. Chodzi o model B9440 z serii Pro.

Do naszej redakcji trafił jeden z egzemplarzy urządzenia, którego amerykańska premiera przewidziana jest dopiero na maj tego roku. Miejmy nadzieję, że ten komputer zawita również do Europy. Urządzenie, w zależności od konfiguracji, będzie kosztowało od tysiąca dolarów wzwyż. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, AsusPro B9440U stanie się najlżejszym, 14-calowym ultrabookiem na rynku. Ma to zawdzięczać obudowie wykonanej w całości ze stopu magnezu, która sprawia, że masa urządzenia wyniesie tylko 1,04 kg.

Autorska konstrukcja

Podczas pierwszego kontaktu z Asusem B9440U zaskakuje jego nietuzinkowy design i mała masa, którą kiedyś mogły pochwalić się tylko najmniejsze net­booki. Dodatkowo niezwykle smukła jest obudowa tego komputera. Jej wysokość to zaledwie 14 mm w praktycznie każdym miejscu (9 mm przy krawędziach). Nieco wystają jedynie specyficzne zawiasy umieszczone na spodzie obudowy. Są one jednocześnie podpórką komputera pozwalającą zmieniać kąt nachylenia klawiatury w zależności od stopnia odchylenia ekranu. To bardzo ciekawe i użyteczne rozwiązanie. Dodatkową zaletą obudowy komputera jest zgodność z wojskową normą MIL-STD 810G, dzięki czemu note­bookowi nie jest straszne zalanie klawiatury, upadek z wysokości, a zawiasy wytrzymają co najmniej 50 tysięcy otwarć pokrywy.

Wielkość nowego Asusa może wzbudzać podejrzliwość. Czy ten komputer na pewno ma ekran o przekątnej 14 cali? Tak! I to nawet 14,1 cala. Co ciekawe, jeśli porównamy szerokość obudowy modelu B9440U z 13-calowym MacBookiem Air, okazuje się, że ten pierwszy jest o 0,5 cm węższy. Laptop Asusa jest tak mały dzięki zastosowaniu bardzo wąskich ramek wokół ekranu. Są tak cienkie, że nie zmieściła się nawet kamerka internetowa, choć producent oficjalnie podaje, że powodem braku obiektywu są względy bezpieczeństwa. Rozmiar ramki (zaledwie 5 mm) sprawia, że sprzęt prezentuje się bardzo efektownie, a ekran optycznie wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Matryca LCD oferuje rozdzielczość Full HD i została pokryta antyrefleksyjną, matową powłoką. W obu narożnikach pokrywy z ekranem – tak, pokrywy! – umieszczono dwa porty USB typu C, z czego tylko jeden pozwala na ładowanie baterii notebooka. Szkoda, bo możliwość korzystania z obu gniazd zwiększyłaby wygodę użytkowania. Teraz gorsza informacja. Oprócz gniazda słuchawkowego umieszczonego z lewej strony obudowy dwa wspomniane porty USB to jedyne złącza dostępne w tym urządzeniu. Jest to cena ultramobilności oraz prawdopodobnie wizja tego, co nas czeka w przyszłości odnośnie do liczby interfejsów w ultra­bookach. Na szczęście Asus zapowiedział już specjalną przystawkę USB-C, za pomocą której rozszerzymy gamę dostępnych portów, a nawet otrzymamy dostęp do czytnika kart pamięci. Nieoficjalnie wiadomo, że będą to gniazda DisplayPort (2x), USBC, USB 3.1 (2x), VGA, HDMI, LAN oraz czytnik SD. Dostępna ma być też skromniejsza wersja przystawki z dwoma portami USB typu A, jednym USB-C oraz czytnikiem kart SD. Warto również wspomnieć o umieszczonych w obudowie diodach informujących o pracy dysku i procesie ładowania akumulatora oraz o nietypowym układzie chłodzenia. Wylot ciepłego powietrza umieszczono bowiem pod ekranem. Opcjonalnie komputer będzie także wyposażony w czytnik biometryczny.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej