Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Ścieżka:

Strona główna » Luty 2018 » Testy » Jasny i cichy »

Marcin Lisiecki

Jasny i cichy

W dużych i nie w pełni zaciemnionych salach projekcyjnych najlepiej sprawdzi się rzutnik z silną lampą o natężeniu światła wynoszącym minimum 3000 ANSI lumenów. Przetestowany przez nas BenQ MU686 oferuje jeszcze wyższą jasność oraz rozdzielczość WUXGA (Full HD 19:10) w atrakcyjnej cenie.

Podział rynku projektorów na te przeznaczone do biura i te typowo multimedialne praktycznie już się zatarł i dziś nikogo nie dziwi biznesowy rzutnik wyświetlający jasny obraz w rozdzielczości Full HD ze świetnie odwzorowanymi kolorami i cicho pracującym układem chłodzenia. Doskonałym tego przykładem jest projektor BenQ MU686 – wszechstronne urządzenie umożliwiające m.in. przeprowadzanie prezentacji, odtwarzanie filmów czy obsługę wideokonferencji. Jego główne zalety to lampa o jasności 3500 ANSI lumenów, rozdzielczość natywna 1920 × 1200 punktów oraz wysoka kultura pracy nawet w trybie standardowym, gdzie generowany poziom hałasu nie przekracza 31 dBA. Głośność układu chłodzenia można dodatkowo obniżyć, wykorzystując tryb ekonomiczny. Natywne proporcje obrazu 19:10 i nieco większa rozdzielczość pionowa niż w przypadku typowego formatu Full HD (1080p) przydają się np. podczas prezentacji zawierającej wykresy, dużą ilość tekstu czy tabele Excela.

Za pomocą tego rzutnika można uzyskać obraz o maksymalnej wielkości wynoszącej 300”. Gdy nie mamy do dyspozycji odpowiednio dużego pomieszczenia, warto skorzystać z możliwości powiększenia optycznego do 1,3 raza. Bardzo przydatną funkcją jest automatyczna korekcja trapezowa (niestety tylko w pionie) pozwalająca szybko rozpocząć lub kontynuować projekcję po zmianie położenia projektora. Zakres regulacji jest dość spory, bo wynosi +/–40 stopni. BenQ MU686 do generowania obrazu korzysta z technologii DLP oraz tradycyjnej lampy rtęciowej, której żywotność wynosi nie mniej niż 3000 h w trybie normalnym i sięga nawet 7500 h, jeśli wspomagamy się dostępnymi trybami jej oszczędzania. Nasze testy potwierdziły, że przy wykorzystaniu maksymalnej mocy projekcja może odbywać się nawet w niezaciemnionym pomieszczeniu przy włączonym świetle. Należy jeszcze dodać, że projektor jest kompatybilny z odtwarzaczami Blu-ray 3D i umożliwia wyświetlanie obrazu przestrzennego z wykorzystaniem specjalnych okularów (brak w zestawie) działających w technologii DLP-Link. Obsługiwane formaty 3D to: field-sequential, frame pack­ing, top-and-bottom i side-by-side.

Budowa urządzenia

Obudowa projektora została wykonana z dobrej jakości tworzywa, a wszystkie elementy zostały poprawnie spasowane. Nic nie trzeszczy i nie ugina się. Powierzchnia obudowy jest błyszcząca, ale dzięki mikroskopijnym wypustkom na jej powierzchni nie są widoczne odciski palców i inne zabrudzenia, a samo urządzenie pewniej trzyma się w dłoniach, np. podczas przenoszenia. Rzutnik jest stosunkowo duży i ciężki (3,3 kg), jednak jest to model przenośny, który możemy za pomocą opcjonalnego zestawu montażowego zainstalować na stałe, także pod sufitem. Istotne jest więc to, że całość (obudowa, porty itd.) stanowi jedną bryłę, bez wystających poza obrys obudowy elementów. Jedynie obiektyw po nałożeniu pokrywy zabezpieczającej soczewkę nie jest całkowicie schowany, więc trzeba uważać, aby go nie uszkodzić podczas przenoszenia projektora. Plastikowa osłona obiektywu wyposażona jest w linkę, która ma nas zabezpieczyć przed jej zgubieniem.

Rzutnik wyposażono w wiele dużych otworów wentylacyjnych umiejscowionych na bokach i z przodu urządzenia. Niestety, nie zabezpieczono ich filtrami przeciwkurzowymi. Wprawdzie obniża to koszty eksploatacyjne (brak konieczności ich wymiany), ale powoduje wnikanie do wnętrza zanieczyszczeń. Przez otwory wentylacyjne można z łatwością zobaczyć wszystkie podzespoły, jedynie układ generowania obrazu został szczelnie zamknięty w osobnej obudowie. Za redukcję temperatury urządzenia odpowiadają trzy duże, wolnoobrotowe wentylatory, zapewniające cichą – w porównaniu z konkurencyjnymi produktami – pracę. Pierwszy z nich wciąga zimne powietrze do środka, natomiast dwa pozostałe odprowadzają ciepło na zewnątrz. Co ciekawe, jeden wentylator został umieszczony pod kątem 45 stopni w stosunku do drugiego – wymusza to lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy. Na górze urządzenia oprócz prostego panelu sterowania producent umieścił pierścienie do regulacji ostrości i powiększenia optycznego (zoom). Pracują one doskonale z niewielkim, ale dobrze wyczuwalnym oporem, dzięki czemu można precyzyjnie dostosować wyświetlany obraz.

Instalacja i sterowanie

Zastosowany w tym modelu monofoniczny głośnik o niewielkiej mocy (2 W) umieszczono z lewej strony pomiędzy dwoma wentylatorami, co może niekorzystnie wpływać na jakość dźwięku. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie go na górze, bo to dodatkowo zapewniłoby równomierne rozchodzenie się dźwięku po całym pomieszczeniu, niezależnie od tego, gdzie znajdują się słuchacze. Do zdalnej obsługi projektora producent dołącza funkcjonalnego pilota na podczerwień z użytecznym podczas prezentacji wskaźnikiem laserowym. Rzutnik ma dwa odbiorniki podczerwieni (przedni i górny), co jest standardem w projektorach długodystansowych, z funkcją montażu podsufitowego. Jedynie urządzenia, które instalujemy blisko ekranu (krótki rzut), powinny mieć dodatkowy czujnik z tyłu.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej