Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Porządki za darmo

Specjalne narzędzia – tzw. optymalizatory – mogą zajmować się jednym zagadnieniem lub oferować kompleksowe usługi: usuwanie zbędnych plików, porządkowanie rejestru, walkę z adware czy też dostosowywanie ustawień i wydajności systemu do naszych potrzeb.

Aplikacja Advanced SystemCare była wcześniej znana pod nazwą Advanced WindowsCare. Jest to prawdziwy „kombajn”, dzięki któremu zapewnimy ochronę, naprawę i optymalizację komputera już za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Optymalizowanie systemu operacyjnego dzięki dostępności wielu narzędzi jest wbrew pozorom zabiegiem prostym i niezabierającym zbyt wiele czasu. Najważniejsza jest systematyczność w celu utrzymania stałej i dobrej wydajności komputera. Wiele osób uważa konserwację „okienek” za zbędną, jednak świadomy użytkownik wie, że są to czynności istotne, i dba o użytkowany system operacyjny. Ważne jest nie tylko utrzymywanie ładu w gromadzonych plikach, ale także np. ochrona przed niebezpiecznym lub uciążliwym oprogramowaniem. Do podstawowej opieki nad Windows nawet nie musimy korzystać z zewnętrznych aplikacji. Wiele użytecznych programów znajdziemy w samym systemie.

Narzędzia systemowe

W przypadku wystąpienia problemów z wydajnością i działaniem komputera możemy skorzystać z narzędzia Rozwiązywania problemów, które znajdziemy w Panelu sterowania. Program pozwala pozbyć się problemów poprzez wybranie konkretnego zadania z kilku kategorii: Programy, Sprzęt i dźwięki, Sieć i internet oraz System i zabezpieczenia. Aplikacja sprawdzi też, czy np. w tym samym czasie nie jest uruchomionych zbyt wiele programów. Dodatkowo znajdziemy tam opcję Konserwacja systemu, która usunie zbędne pliki i skróty oraz wykona inne zabiegi „pielęgnacyjne”, jak np. instalacja łatek i aktualizacji.

Poprawę szybkości działania komputera przyniesie usunięcie fabrycznie zainstalowanych programów (np. przez producenta urządzenia), z których nie korzystamy. Często są one wczytywane automatycznie podczas uruchamiania komputera i działają w tle, a użytkownik nawet nie wie o ich istnieniu. Bez konieczności stosowania zewnętrznego oprogramowania możemy się ich pozbyć w standardowy sposób (np. używając narzędzia Aplikacje i funkcje w Windows 10), po wcześniejszym namierzeniu ich w Panelu powiadomień (opcja Pokaż wszystkie ikony) lub korzystając z Menedżera zadań. Inne wbudowane narzędzia to Optymalizator dysków – defragmentacja, Oczyszczanie dysków – usuwanie plików tymczasowych, instalatorów aktualizacji i innych zbędnych zbiorów, Windows Defender Security Center – ochrona antywirusowa, firewall, ocena wydajności i kondycji komputera. W przypadku starszych i wolnych komputerów możemy też skorzystać z opcji dostosowywania efektów wizualnych wpływających na wydajność, którą znajdziemy w aplecie Opcje wydajności we Właściwościach systemu. Banalnie prostym rozwiązaniem mogącym poprawić szybkość działania systemu jest regularne resetowanie komputera, np. raz w tygodniu, zamiast permanentnego korzystania z funkcji usypiania i hibernacji.

Aby usprawnić optymalizację systemów z rodziny Windows, przygotowaliśmy kilka propozycji bezpłatnego i niezawodnego oprogramowania ułatwiającego dbanie o kondycję „okienek”. Są to zarówno kompletne pakiety narzędziowe, jak i programy wyspecjalizowane w danej dziedzinie, np. w usuwaniu zbędnych plików czy defragmentacji dysków.

Pakiety: Advanced
SystemCare 11.2 Free [PL]

To oprogramowanie jest kompleksowym rozwiązaniem pozwalającym dbać o dobrą kondycję systemu operacyjnego. Znajdziemy tu funkcje oczyszczania ze zbędnych plików, naprawiania błędów systemu plików, przyspieszania ładowania systemu, usuwania złośliwego oprogramowania oraz optymalizację dysków, rejestru i wiele innych narzędzi. Ciekawym dodatkiem jest wbudowana opcja pozwalająca na przyspieszanie połączenia sieciowego. Jest to możliwe dzięki optymalizacji używanej przez nas przeglądarki internetowej.

Advanced SystemCare oferuje gruntowną, całkowicie automatyczną optymalizację za pomocą jednego kliknięcia lub użytkownik może uruchomić dowolną funkcję ręcznie. Znajdziemy tu też takie dodatki, jak narzędzia do zarządzania i usuwania aplikacji z komputera, nadpisywania plików, naprawiania skrótów, przywracania skasowanych zbiorów, wyszukiwania duplikatów i pustych folderów oraz analizy dysków. Możliwe jest też zarządzanie autostartem za pomocą wygodnego menedżera. Co ważne, pakiet zapewnia ochronę systemu przed oprogramowaniem typu malware, zmianą strony startowej, modyfikacją ustawień DNS, a nawet ingerencją osób trzecich poprzez wykonywanie zdjęć przy próbie uzyskania nieautoryzowanego dostępu. Najnowsza wersja aplikacji jest w pełni kompatybilna z Windows 10 i została wyposażona w moduł Win10 Reinforce zapewniający ochronę tego systemu.

Pakiety: Ashampoo
WinOptimizer Free 1.0 [PL]

Ta bezpłatna wersja znanego programu przeznaczona jest do szeroko pojętej optymalizacji systemów z rodziny Windows. Do dyspozycji użytkownika jest tu funkcja 1-Click-Optimizer pozwalająca wykonać całościową i w pełni automatyczną optymalizację za pomocą jednego kliknięcia. Oprócz tego producent wyposażył swój program w szereg pomocnych narzędzi, które zostały podzielone na sześć kategorii. Są to moduły: Czyszczenie systemu – kasowanie zbędnych plików, Optymalizuj wydajność – defragmentacja, usuwanie wtyczek, wyłączanie usług oraz optymalizacja autostartu i przyspieszanie połączenia internetowego, Prywatność i bezpieczeństwo – ochrona przed programami szpiegującymi, bezpieczne kasowanie plików i zabezpieczanie danych hasłem, Zmień ustawienia systemowe – modyfikowanie ukrytych ustawień systemu, Diagnozowanie i informacje – analiza użycia dysków i benchmark wydajnościowy, Narzędzia plikowe – odzyskiwanie skasowanych plików oraz wyszukiwanie błędów na dyskach oraz narzędzie do dzielenia i łączenia zbiorów.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej