Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Enpass 5.6.10 [PL]
Enpass 5.6.10 [PL]

Enpass 5.6.10 [PL]

Za pomocą tego narzędzia możemy w bezpieczny sposób przechowywać hasła i inne wrażliwe dane. Oprócz tego aplikacja pozwala wygodnie zarządzać zgromadzonymi informacjami oraz umożliwia generowanie silnych, trudnych do złamania haseł. Przed przystąpieniem do pracy z programem konieczne jest stworzenie tzw. hasła głównego, którego nie możemy zapomnieć, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. Powinniśmy też sami zadbać o jego siłę, bo aplikacja nie narzuca tu żadnych wytycznych co do długości i poziomu skomplikowania ciągu znaków. Opcjonalne jest dodanie PIN-u. Zaletą programu Enpass jest prosta obsługa oraz duża liczba dodatkowych informacji, jakie możemy dodawać do przechowywanych haseł, loginów i innych poufnych danych. Jeśli tworzymy np. nowy rekord w kategorii Login, to oprócz nazwy użytkownika i hasła wprowadzimy też adres WWW witryny, pytanie bezpieczeństwa wraz z odpowiedzią oraz inne informacje. Funkcja automatycznego wypełniania formularzy pozwala natomiast na logowanie się za pomocą jednego kliknięcia bez potrzeby ręcznego wpisywania hasła np. do skrzynki pocztowej. Segregację gromadzonych danych ułatwia podział na kategorie, takie jak np. Karta kredytowa, Finanse, Licencja, Hasło czy Bezpieczne notatki. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać własne foldery. Bezpieczeństwo w aplikacji Enpass zapewnia oparty na 256-bitowym systemie AES zaawansowany algorytm szyfrujący, a gdy nie korzystamy z programu, jest on automatycznie blokowany, a wszystkie informacje usuwane są z pamięci. Dane z programu można synchronizować z usługami chmurowymi.

Systemy: Windows Vista+,
macOS 10.8+, Linux, Chrome OS enpass.io
Portable/64 bit: nie/nie

All Free ISO Ripper 8.8.1

To niewielkie i proste w użyciu narzędzie służy do zgrywania zawartości nośników optycznych do plików ISO, co pozwala na łatwe tworzenie kopii bezpieczeństwa. Uwaga! Podczas instalacji programu proponowane są dodatkowe komponenty, na których dodanie do systemu nie musimy się godzić, podobnie jak i na wypełnienie ankiety. Niestety, aplikacja nie ma polskiej lokalizacji, jednak jej obsługa nikomu nie sprawi problemów dzięki kreatorowi, który przeprowadzi nas przez cały proces tworzenia obrazu. W pierwszym kroku należy wybrać metodę dostępu do danych. Dla zgodności z Windows 9x/Me zaznaczamy ASPI, a dla pozostałych wydań SPTI. Na kolejnym ekranie ukaże się lista dostępnych napędów oraz podstawowe informacje o włożonym nośniku (typ, nazwa, rozmiar). Zaznaczamy ten, który nas interesuje, a w następnym kroku określamy lokalizację pliku wynikowego oraz, jeśli płyta ma kilka sesji (ścieżek), zaznaczamy te, które chcemy przenieść do obrazu. Na zakończenie otrzymamy podsumowanie zleconych zadań i rozpocznie się kopiowanie danych.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej