Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Szybki, trwały i wydajny

Seria serwerów NAS z rodziny TS-x83XU stworzona została dla organizacji, które potrzebują wysokiej wydajności oraz bezpieczeństwa przy przechowywaniu i przetwarzaniu krytycznych dla nich danych. Sprawdziliśmy, co oferuje jedno z tych zaawansowanych urządzeń zamknięte w małej obudowie rack 1U.

Serwer, który otrzymaliśmy do testów, to model QNAP TS-983XU. Na rynku pojawił się on jako pierwszy NAS w obudowie 1U z procesorem Intel Xeon E i aż dziewięcioma zatokami przeznaczonymi do montażu dysków twardych (4 × 3,5” oraz 5 × 2,5” – wewnętrzne). Urządzenie należy do klasy enterprise i przeznaczone jest dla małych i średnich instytucji. Jego dużą zaletą jest bogate wyposażenie (8 GB pamięci ECC DDR4, porty USB 5 i 10 Gb/s czy sloty SFP+ 10GbE) oraz spore możliwości rozbudowy, m.in. dzięki kartom PCIe. Produkt wspiera 256-bitowe szyfrowanie AES, a także oferuje różne technologie optymalizacji SSD, takie jak np. auto-tiering.

Ta rodzina urządzeń firmy QNAP składa się ze standardowych modeli (z 8, 12, 16 i 24 zatokami) oraz przetestowanej przez nas hybrydy (4 + 5 dysków). Wszystkie one sprawdzą się jako skalowalne i zintegrowane rozwiązania do przechowywania kluczowych danych z obsługą takich platform, jak VMware, Citrix, Microsoft Hyper-V czy Windows Server. Na serwerach tych mamy możliwość hostowania wielu maszyn wirtualnych i kontenerów, obsługiwane są migawki na poziomie bloków, backup danych i sprawne przywracanie po awarii. Obecność sprawdzonego i szybko rozwijanego systemu operacyjnego QTS oraz możliwość instalacji dodatkowego oprogramowania zapewniają łatwe zarządzanie zarówno serwerem, jak i całym środowiskiem sieciowym oraz zwiększają funkcjonalność. Przykładowo aplikacja QVR Pro pozwala uruchomić na urządzeniu profesjonalny system monitoringu wizyjnego z bezpłatną obsługą do ośmiu kanałów dla kamer IP (maks. 128 kanałów po wykupieniu licencji).

Budowa i wyposażenie

Obudowa urządzenia została wykonana z solidnej blachy. Wyjątkiem jest przedni panel, który ma plastikowe elementy. Na nim znajdziemy cztery zatoki na dyski 3,5” (lub opcjonalnie 2,5”), które nie zostały wyposażone w blokadę przed przypadkowym wyciągnięciem napędu. Oprócz tego na froncie umieszczono tylko jeden przycisk (Power) oraz diody informacyjne. Są to kontrolki pracy poszczególnych dysków oraz dioda statusu urządzenia i dodatkowa sygnalizująca aktywność połączeń sieciowych. Ta przedostatnia informuje o wszystkich nieprawidłowościach w działaniu serwera. Oprócz tego otrzymujemy też komunikaty dźwiękowe (alerty).

Jak zwykle w tego typu urządzeniach, najciekawszy jest tylny panel zawierający interfejsy komunikacyjne. Wszystkie modele z serii TS-x83XU mają wbudowane dwa porty 10GbE SFP+ obsługiwane przez kontrolery Mellanox ConnectX-4 Lx (SmartNIC), a także dwa złącza LAN 1GbE (RJ45) oraz gniazda USB 3.1 Gen1 i Gen2 (2 × USB-C 10 Gb/s i 4 × USB-A 5 Gb/s). Z tyłu umieszczono też przycisk Reset, gniazdo zasilania oraz szczelinę blokady Kensingtona. Znajdziemy tam również zasłonięty otwór dla kart rozszerzeń PCIe, w którym, po zdjęciu zaślepki i otwarciu obudowy, możemy zainstalować karty sieciowe 10GbE/25GbE/40GbE oraz moduły QM2 pozwalające na zamontowanie nośników ze złączem M.2 (SSD). Ponadto możemy umieścić tam kartę graficzną oraz

kontrolery SAS, dzięki którym rozbudujemy nasz serwer o kolejne kieszenie z dyskami, jeśli zapotrzebowanie na wolne miejsce nie będzie mogło być zaspokojone przez możliwości samego serwera. Wyposażeniem dodatkowym serwera jest zestaw montażowy do szaf technicznych, komplet śrub do mocowania dysków w sankach, dwa kable sieciowe (patchcord) oraz przewód zasilający. Nie zabrakło również instrukcji szybkiej instalacji.

NAS od środka

Sercem serwera QNAP TS-983XU jest czterordzeniowy procesor Intel Xeon E-2124 taktowany zegarem 3,3 GHz (4,3 GHz w trybie Turbo). Fabrycznie zainstalowano 8 GB pamięci RAM (ECC DDR4-2666 MHz) pracującej w trybie dwukanałowym. Użytkownik ma do dyspozycji łącznie cztery banki pamięci, gdzie można zainstalować moduły o maksymalnej pojemności 16 GB każdy, co daje w sumie 64 GB RAM-u. System operacyjny przechowywany jest w pamięci flash o pojemności 5 GB z technologią Dual Boot OS Protection. Wewnątrz obudowy znajdziemy dodatkowo sloty PCIe x16 i PCIe x1 (wersja 3.0) przeznaczone do instalacji kart rozszerzeń. Możemy np. zainstalować wspomnianą już kartę graficzną, co spowoduje zwiększenie wydajności w aplikacjach do monitoringu, wirtualizacji czy AI. Ograniczeniem jest tu jednak możliwość stosowania jedynie kart niskoprofilowych. Po zdjęciu górnej pokrywy obudowy ujrzymy spory – jak na urządzenie 1U – zapas wolnego miejsca w okolicach zasilacza. Jest to spowodowane faktem, że w sprzedaży dostępna jest specjalna wersja tego serwera z redundantnym zasilaniem (model TS-983XU-RP). My jednak otrzymaliśmy model podstawowy z jednym zasilaczem. Urządzenie chłodzone jest zarówno aktywnie, jak i pasywnie. Ciepłe powietrze ze strefy dysków wyciągane jest za pomocą aż trzech małych wentylatorów, natomiast kluczowe elementy na płycie głównej, jak np. procesor, chronione są z wykorzystaniem sporych rozmiarów radiatora. Czwarty wentylator znajduje się w zasilaczu. Producenta należy pochwalić za łatwy dostęp do wszystkich elementów po otwarciu obudowy. Widać, że cała przestrzeń w tak niskiej obudowie została dobrze przemyślana i wykorzystana, a przecież wewnątrz znajduje się jeszcze pięć zatok na napędy HDD/SSD 2,5”, które umieszczono nad szufladami z dyskami 3,5-calowymi.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.


Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej