Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Tworzymy archiwum partycypacyjne

Chcemy, aby ludzie gromadzący się wokół portalu, wymieniali się wiedzą. Zależy nam jednak na tym, żeby na przepływie wiedzy zyskiwali i użytkownicy, i archiwa. Rozmowa z Wojciechem Woźniakiem, dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego

Portal szukajwarchiwach.pl został wyróżniony nagrodą „Skrzydła IT w Administracji” jako najlepszy projekt w kategorii Narzędzia do komunikacji z obywatelami. Odczuwa Pan satysfakcję?

Bardzo się cieszę, że zostaliśmy wyróżnieni przez kapitułę nagrody. Kiedy przez lata tworzy się jakiś projekt, to nawet jeśli wykona się dużo naprawdę dobrej pracy, to i tak w pewnym momencie przestaje się to dostrzegać. A gdy praca zostaje przez kogoś doceniona, szczególnie w sposób bardzo prestiżowy, jak w przypadku tej nagrody, to nagle zmienia się optyka i człowiek przypomina sobie, że zrobił coś wartościowego, potrzebnego ludziom. To z całą pewnością daje dużo satysfakcji.

Ile czasu pracowaliście nad tym projektem?

Serwis powstał jeszcze w 2009 roku. Wtedy uznaliśmy, że nastał idealny moment na to, aby dane, które zebraliśmy w Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej (ZoSIA – przyp. red.), upublicznić w sposób jak najbardziej pełny. Oczywiście archiwa już wcześniej próbowały publikować materiały archiwalne w internecie, ale ograniczało się to raczej do wystaw pojedynczych materiałów archiwalnych. Brakowało tym działaniom podejścia systematycznego, jakie zastosowaliśmy, tworząc szukajwarchiwach.pl. I tak, w 2009 roku podjęliśmy decyzję, że zaczniemy publikować systematycznie duże partie danych. Zaczęliśmy od dwóch archiwów – w Lublinie i Poznaniu. W grudniu 2009 roku opublikowaliśmy pierwsze kilkadziesiąt tysięcy skanów. W marcu 2013 roku zmodernizowaliśmy serwis, dodając nowy interfejs i nową, sprawną wyszukiwarkę. Wtedy mieliśmy w serwisie już 5 milionów skanów. Osiągnięcie tak dużej liczby opublikowanych materiałów było możliwe głównie dzięki temu, że w 2012 roku Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych uruchomił duży program digitalizacji akt stanu cywilnego w archiwach państwowych. Uznaliśmy, że skoro digitalizujemy duże partie materiałów, to możemy je od razu opublikować właśnie na szukajwarchiwach.pl. Zebraliśmy od archiwów państwowych wyprodukowane przez nie skany wraz z opisami materiałów archiwalnych i wszystko to opublikowaliśmy w serwisie. Od tamtego czasu, czyli od 2013 roku, rokrocznie publikujemy od czterech do sześciu milionów skanów. W tym momencie w serwisie jest ich ponad 15 milionów, a do końca roku powinno być 18 milionów.

Brzmi imponująco. Ale wróćmy do początku: po co właściwie Polakom cyfrowe archiwa?

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC – przyp. red. ) powstało w 2008 roku jako swoista odpowiedź na trwającą już od kilku lat cyfryzację administracji publicznej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym obowiązkiem jest stwarzanie warunków do długoterminowego przechowywania materiałów o wartości archiwalnej. Przede wszystkim więc NAC powstało po to, aby przechowywać w nim dokumentację elektroniczną powstającą obecnie w polskich urzędach. 

[...]

Rozmawiała Martyna Wilk

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej