Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Działa, nawet jeśli się zepsuje

Bezpieczeństwo danych to dziś priorytet w przypadku każdej jednostki. Średnie i duże instytucje, które gromadzą i przetwarzają olbrzymie ilości informacji, powinny postawić na wyspecjalizowany sprzęt klasy Enterprise, zapewniający dużą pojemność i wydajność oraz bezkompromisową niezawodność. Sprawdzamy, czy nowy serwer QNAP ma te cechy.

Duże organizacje nie mogą pozwolić sobie na przerwy i przestoje w obsłudze krytycznych usług czy aplikacji. Firma QNAP Systems oferuje im swój nowy produkt – serwer NAS oznaczony symbolem ES1640dc. Ze względu na zastosowanie dwóch niezależnych kontrolerów jest to wysoce wydajne i bezpieczne urządzenie. Serwer sprawdzi się tam, gdzie wykorzystuje się środowiska wirtualizacyjne i gdzie istnieje wysokie zapotrzebowanie na zasoby. Każdy z kontrolerów ES1640dc jest wyposażony w sześciordzeniowy procesor Intel Xeon E5-2420 v2, pracujący z częstotliwością 2,2 GHz, 32 GB pamięci operacyjnej typu DDR3 ECC RDIMM (główna) oraz 16 GB pamięci write cache i dysk mSATA SSD do obsługi pamięci podręcznej NVRAM, która jest podtrzymywana bateryjnie, jeśli dojdzie do awarii zasilania. Całością zarządza fabrycznie zainstalowany, autorski system operacyjny QES w wersji 1.1 (oparty na FreeBSD). Najnowsza odsłona tego systemu obsługuje system plików ZFS, który oferuje lepszą ochronę danych i większe pojemności macierzy.

W nowym serwerze QNAP można zainstalować do 16 dysków twardych z interfejsem SAS 6 Gb/s. Urządzenie bez trudu obsłuży najnowsze i szybkie napędy SSD i HDD o dużej pojemności. Ponadto system QES pozwala na tworzenie wydajnych platform VDI (Virtual Desktop Infrastructure), zapewnia bezpieczną przestrzeń dyskową na krytyczne dane, umożliwia generowanie dużej liczby migawek oraz wykonywanie deduplikacji na poziomie bloków danych, co znacząco ogranicza ilość miejsca potrzebnego do przechowywania backupów. QES z ZFS obsługuje także dynamiczne alokowanie i odzyskiwanie przestrzeni dyskowej, kompresję w locie oraz funkcję SnapSync do sprawnego odzyskiwania danych po awariach. Co ważne, system QES to nie tylko wysoka funkcjonalność, ale też prostota obsługi. Interfejs graficzny jest bardzo podobny do znanego użytkownikom serwerów QNAP systemu QTS.

High Availability by QNAP

Awarie serwera spowodowane uszkodzeniem sprzętu, systemu czy czynnikiem ludzkim powodują przerwy w dostępie do usług, co przekładać się może na straty finansowe i wizerunkowe. W związku z tym wysoka dostępność, czyli High Availability (HA) jest dziś kluczowym pojęciem zapewniającym ciągłość pracy w praktycznie każdej instytucji.

Producenci rozwiązań serwerowych stosują różne techniki zapewnienia HA. Przykładem są redundantne elementy, które możemy wymienić w trakcie pracy urządzenia, np. zasilacz oraz stosowanie klastrów HA, czyli łączenie dwóch serwerów do obsługi danej pamięci masowej i pakietu usług. Takie rozwiązanie proponuje np. firma Synology, gdzie klaster tworzą serwer aktywny i pasywny jako dwa osobne urządzenia dysponujące własnymi dyskami. To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Dane z serwera aktywnego muszą być cały czas replikowane na serwer pasywny, tak aby na obu serwerach były dostępne te same pliki. Zwiększa to koszt inwestycji poprzez konieczność zakupu dodatkowych dysków do przechowywania zduplikowanych informacji na serwerze pasywnym. Takie rozwiązanie HA wymaga też dwóch takich samych serwerów wspierających tę technologię – o identycznej pojemności i rozmieszczeniu dysków twardych w kieszeniach.

Firma QNAP proponuje lepsze rozwiązanie, czyli połączenie w jednej obudowie dwóch serwerów (kontrolerów) korzystających ze wspólnej przestrzeni dyskowej. Nie ma tu więc potrzeby przesyłania danych przez sieć i powielania danych. Takie właśnie rozwiązanie zastosowano w nowym serwerze ES1640dc, co zapewnia ultrawysoką dostępność.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej