Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Junkware Removal Tool 8.1.3

To narzędzie przeznaczone jest dla administratorów i służy do usuwania z systemu irytujących pasków narzędzi (tzw. toolbarów), aplikacji typu adware, a także dodatków wyświetlających reklamy lub blokujących możliwość zmiany strony startowej oraz wielu innych potencjalnie niepożądanych programów (tzw. PUP). Aplikacja jest niewielka (ok. 1,5 MB) i nie oferuje graficznego interfejsu użytkownika ani polskiej lokalizacji. Junkware Removal Tool uruchamia się i działa w wierszu poleceń oraz wymaga uprawnień administratora. Programu nie trzeba instalować w systemie, więc łatwo możemy go przenosić na zewnętrznym nośniku. Po uruchomieniu narzędzia ze względów bezpieczeństwa tworzony jest punkt przywracania systemu, choć producent zapewnia, że jest ono w pełni bezpieczne. Przed rozpoczęciem skanowania należy zapisać wszystkie dane z aktualnie używanych aplikacji, ponieważ zostaną one automatycznie zamknięte, o czym informuje notka w oknie programu. Trzeba o tym pamiętać, aby nie stracić efektów swojej pracy. Junkware Removal Tool analizuje kolejno takie elementy, jak aktywne procesy, aplikacje autostartu, usługi, pliki systemowe, przeglądarki i skróty, a następnie tworzy raport w postaci pliku tekstowego. W razie wykrycia „śmieciowego” oprogramowania automatycznie jest ono usuwane. Narzędzie potrafi także przywrócić ustawienia domyślne popularnych przeglądarek internetowych, w których zostały one zablokowane. Program należy pochwalić za szybkość działania oraz wysoką skuteczność. Przykładowo likwiduje on takie komponenty, jak Ask Toolbar, IncrediBar, MyWebSearch, Babylon, iLivid, WebAssistant i wiele innych.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/nie
malwarebytes.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej