Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

XTR Toolbox 2.1

Ten przydatny zestaw narzędzi do kompleksowej optymalizacji systemu uruchomimy bezpośrednio z pojedynczego pliku wykonywalnego. Dzięki temu aplikację można łatwo przenosić (np. z wykorzystaniem pamięci USB) i szybko konserwować kolejne stacje robocze. Program oferuje wyjątkowo prosty w obsłudze interfejs, choć jeszcze nie doczekał się on polskiej lokalizacji.

Zestawy narzędzi zostały podzielone na trzy kategorie: Main Tools, Privacy Tools oraz Cleanup Tools. Pod pierwszą z nich kryją się menedżery autostartu, uruchomionych usług i procesów, zainstalowanych aplikacji oraz plików hosts. Dodatkowo jest tu mały zestaw tzw. Quick Tools z narzędziami do odświeżania cache’u ikon i czcionek, a także do resetowania pliku dziennika systemowego. W części Privacy Tools znajdziemy dwie pozycje. Jedna służy do instalacji i przywracania aplikacji wbudowanych w system Windows (również tych pochodzących ze Sklepu), a druga usuwa komponenty przesyłające różne informacje na serwery Microsoftu oficjalnie pozwalające poprawiać błędy czy ulepszać aktualizacje (tzw. rozszerzona telemetria, która jest jednak elementem „szpiegującym”). Ostatnie menu – Cleanup Tools – zawiera menedżera rozszerzeń przeglądarki Chrome oraz zestaw opcji do oczyszczania systemu ze zbędnych plików, takich jak zbiory tymczasowe, logi, pozostałości po aktualizacjach systemu i usłudze Prefetch, a także cache przeglądarek internetowych. Użytkownik może wybrać, jakiego typu dane chce wyszukiwać i usuwać, a do jego dyspozycji oddano też opcję filtrowania, np. pod względem rozszerzeń lub daty. Dużą zaletą programu jest szybkość działania.

Systemy: Windows 7+
Portable/64 bit: tak/tak
xtrtoolbox.blogspot.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej