Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

QLED z joystickiem

W zastosowaniach typowo biurowych królują monitory wyposażone w tanie matryce TN. Jeśli jednak wyświetlacz ma pełnić też funkcje bardziej profesjonalne, warto rozważyć zakup urządzenia oferującego szerokie kąty widzenia, lepsze odwzorowanie barw i czerni oraz duży kontrast i jasność.

Model Samsung LS24H850 ma wbudowany koncentrator (3 x USB). Za pomocą przewodu USB-C możliwe jest przesyłanie danych, obrazu oraz zasilania do 45 W (funkcja Power Delivery).

Firma Samsung promuje swoją własną technologię wykorzystywaną w matrycach LCD, czyli Quantum Dot (ekrany QLED). Pomysł polega na tym, aby do podświetlania ekranu używać światła niebieskiego zamiast białego. Dodatkowo Koreańczycy zastosowali tu tzw. kropki (inaczej plamki kwantowe) będące mikroskopijnymi kryształkami umieszczonymi pomiędzy filtrami kolorów a wspomnianym podświetleniem ekranu. Po przepuszczeniu przez nie niebieskiego światła pochodzącego z diod LED otrzymywane są barwy składowe obrazu. Technologia QLED pozwala na płynną regulację długości fal, co przekłada się na lepsze parametry uzyskiwanego obrazu.

W monitorze, który otrzymaliśmy do testu, wykorzystano dodatkowo matrycę typu PLS będącą autorskim rozwinięciem znanej chociażby z produktów firmy LG technologii IPS (równoległe ułożenie kryształów). Według Samsunga ekrany PLS w porównaniu z IPS charakteryzują się jasnością większą o 10%, a także lepszym odwzorowaniem i poprawnością wyświetlania kolorów, gdy na ekran patrzymy pod dużym kątem – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Monitor do zadań profesjonalnych powinien również charakteryzować się odpowiednio dużym ekranem oraz wysoką rozdzielczością obrazu. W testowanym modelu mamy do dyspozycji ekran o przekątnej 24” oraz rozdzielczość WQHD (2560 × 1440 piks.), co pozwala wykorzystać go np. do projektowania (CAD), jak również do obróbki grafiki lub montażu filmów. Dodatkowo urządzenie jest świetnie przygotowane do pracy wielomonitorowej.

Budowa i montaż

Obudowa monitora Samsung LS24H850 w całości została wykonana z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Stabilność urządzeniu zapewnia dość duża podstawa (305 × 236 mm), która wymaga jednak sporej ilości wolnego miejsca na biurku. Produkt charakteryzuje się stonowanym, ale nowoczesnym designem, a wszystkie elementy wykonane są w kolorze czarnym. Oko cieszą bardzo wąskie ramki ekranu oraz powierzchnie imitujące szczotkowane aluminium. Jedynie ramka dolna jest szersza (ok. 1,5 cm), natomiast górna i boczne mają zaledwie 1 mm. Niestety, obraz wyświetlany jest dopiero w odległości ok. 5 mm od boków i góry ekranu, więc rzeczywisty rozmiar tych ramek jest większy. Z przodu obudowy znajdziemy jedynie niewielką i niezbyt jasną, niebieską diodę informującą o pracy urządzenia. W ustawieniach można ją wyłączyć. Co ciekawe, ani z przodu, ani pod spodem panelu nie znajdziemy żadnych przycisków sterujących pracą urządzenia. Producent zastosował tu ciekawe rozwiązanie w postaci minijoysticka (JOG) ukrytego z tyłu obudowy w prawym, dolnym jej rogu. Mimo początkowych obaw takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze i eliminuje konieczność wyszukiwania odpowiedniego przycisku (patrz: ramka „Sterowanie joystickiem”).

Z tyłu obudowy znajduje się gniazdo USB i wyjście audio (mini Jack 3,5 mm). Natomiast od spodu mamy dostęp do kolejno: dwóch portów USB (hub), złącza USB-C do przesyłania danych do huba oraz transmisji obrazu, wyjścia DisplayPort do podłączania kolejnych monitorów oraz wejść HDMI i DisplayPort. Obudowa wyposażona jest też w otwór do wczepienia linki zabezpieczającej (Kensington). Gdy kabel zasilający jest podłączony, urządzenie możemy włączać i wyłączać za pomocą przycisku joysticka. Montaż monitora jest prosty, jednak wymaga użycia śrubokręta. Do połączenia podpórki z podstawą należy użyć śruby, a następnie wpiąć uchwyt statywu do mocowania z tyłu panelu i przekręcić o 90°, aż usłyszymy kliknięcie. Ekran możemy też zawiesić na ścianie z wykorzystaniem uchwytu w standardzie VESA 100.

Ergonomia pracy

Profesjonalne stanowisko pracy wymaga od monitora szerokich możliwości regulacji położenia ekranu. W modelu LS24H850 producent zadbał o to, aby użytkownik mógł bez trudu dostosować odpowiednie ustawienie do swoich potrzeb. Na początek należy pochwalić bardzo stabilną i nieprzesuwającą się po blacie podstawę z gumowymi nóżkami. Pierwszym parametrem do regulacji jest wysokość, którą możemy zmieniać w zakresie od 0 do 13,5 cm. Przy najniższym położeniu wysokość dolnej krawędzi ekranu od blatu to 7,5 cm. Odchylenie pionowe do przodu można regulować w zakresie do 5°, natomiast do tyłu – aż do 24°. Z kolei odchylenie boczne realizowane jest w zakresie do 45° (w prawo i w lewo). To jeszcze nie wszystkie możliwości regulacji. Obsługiwana jest również funkcja pivot, czyli obracanie ekranu o 90°. Zmiana na tryb portretowy jest możliwa tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a aktualne położenie – choć jest automatycznie wykrywane przez urządzenie – wymaga aktualizacji orientacji położenia wyświetlanego obrazu przy użyciu skrótu klawiaturowego. Tę możliwość obracania ekranu możemy też wykorzystać do uzyskania łatwiejszego dostępu do portów monitora i uprościć sobie w ten sposób podłączanie przewodów. Warto dodać, że w dolnej części statywu monitora znajdują się specjalne zaczepy (prowadnice) na kable.

Na wygodę podczas pracy wielomonitorowej mają z pewnością wpływ zastosowane cienkie ramki. To jednak nie jest jedyne udogodnienie. Dzięki technologii Daisy Chain możliwe jest rozszerzanie i powielanie pulpitu na kolejne monitory przy użyciu pojedynczego przewodu DisplayPort. Kolejne wyświetlacze podłączamy, wykorzystując wyjście DP w pierwszym urządzeniu i wejście DP w kolejnym… itd. Takie rozwiązanie przyda się np. podczas prezentacji czy spotkań konferencyjnych, gdzie każdy z uczestników ma własny monitor i prezentowane są na nich jednocześnie te same treści, a źródło sygnału stanowi jeden komputer. Aby skorzystać z tej funkcji, należy sprawdzić, czy karta graficzna obsługuje funkcje MST/SST (konfiguracja łańcuchowa).

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej