Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Eryk Chilmon

Sieci bezprzewodowe bez odpowiedniego nadzoru

Rozwiązania bezprzewodowe są coraz chętniej wykorzystywane przez administrację publiczną. Od dawna są też obecne w sektorach bankowym, energetycznym i transporcie. Niestety, jedynie 48% organizacji prowadzi monitoring przestrzeni radiowej – wynika z badania przeprowadzonego przez IDC na zlecenie firm Cisco i Exatel.

W raporcie „Sieć bezprzewodowa WLAN niezbędnym elementem polityki bezpieczeństwa IT każdej organizacji” podkreślono fakt, że infrastruktura WLAN jest jednym z filarów tworzenia strategii transformacji cyfrowej zarówno w biznesie, jak i usługach publicznych oraz jednostkach administracji. Katalog możliwości, jakie daje Wi-Fi, jest obszerny – począwszy od inteligentnych budynków, a skończywszy na wsparciu systemów obsługi klientów lub mieszkańców w ramach rozwiązań smart city. Coraz większe znaczenie ma możliwość uzyskania dostępu do usług w modelu SaaS. Co ciekawe, aż 41% respondentów jest zdania, że rozwiązania bezprzewodowe budują pozytywny wizerunek organizacji.

Więcej mobilności

Z badania wynika, że 60% respondentów zatrudnia pracowników, których praca przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych (np. laptop), może być wykonywana z więcej niż jednej lokalizacji. Co więcej, aż 84,5% pracowników korzysta ze służbowych urządzeń mobilnych, a 68,5% organizuje spotkania w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach (sale konferencyjne), w których zachodzi potrzeba używania takich urządzeń.

Badanie wykazało, że w 95,5% przypadków sieć Wi-Fi jest przeznaczona do użytku pracowników, a w 73,5% – udostępniana gościom danej organizacji.

Metody zabezpieczenia

Najczęściej respondenci starają się fizycznie odseparować sieć bezprzewodową od sieci LAN (78,8% przypadków). Co istotne, nie jest to metoda całkowicie bezpieczna, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić idealnej separacji obu środowisk.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej