Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Balabolka 2.15.0.698 [PL]

To ciekawe narzędzie należy do programów typu TTS, czyli Text-To-Speech, i umożliwia głosowe odczytywanie praktycznie dowolnych tekstów z wykorzystaniem zainstalowanych w systemie syntezatorów mowy. Standardowo możemy w tym celu skorzystać z rozwiązań Microsoftu, takich jak SAPI i Speech Platform. Nie sama synteza dźwięku jest jednak największym atutem tej aplikacji, a możliwość zapisywania wygenerowanego materiału w postaci plików dźwiękowych. Dostępne formaty to m.in. WAV, MP3, OGG, WMA, MPEG-4 (audio layer) oraz AMR-WB. Interfejs Balabolki został w pełni zlokalizowany, a pracę z programem ułatwia system zakładek. Co ciekawe, do odczytywania tekstów możemy wykorzystywać wiele różnych syntezatorów w tym samym czasie. Użytkownik w łatwy sposób zmieni też głośność, szybkość czytania i tonację za pomocą suwaków lub programowalnych skrótów klawiaturowych. Kolejnym udogodnieniem jest funkcja odczytywania tekstu bezpośrednio z dokumentów w wielu różnych formatach, np. TXT, PDF, ePUB, DOCx, RTF, a nawet z archiwów ZIP i RAR. Łącznie jest ich ponad dwadzieścia. Takie rozwiązanie oszczędza czas potrzebny na mozolne kopiowanie i wklejanie tekstu do okna programu. Na wysoką użyteczność Balabolki wpływają też dodatkowe narzędzia, np. do dzielenia dużych dokumentów na mniejsze z funkcją konwersji i zmiany kodowania, możliwość masowej obróbki danych poprzez tworzenie listy plików do przetworzenia na zbiory audio, moduł do porównywania tekstu, a nawet wbudowany mechanizm tłumaczenia tekstów na różne języki z wykorzystaniem technologii Google Translate. Nie zabrakło również funkcji sprawdzania poprawnej pisowni.

Systemy: Windows XP+
balabolka.site
Portable/64 bit: tak/nie

WSUS Offline Update 11.6.2

Dzięki temu użytecznemu narzędziu możemy wdrażać najnowsze aktualizacje systemów operacyjnych z rodziny Windows na stacjach roboczych niemających dostępu do internetu (np. ze względów bezpieczeństwa). Stworzone przez program nośniki przydadzą się też podczas szybkiej aktualizacji wielu maszyn w danej placówce. Korzystanie z tego narzędzia nie niesie za sobą żadnych zagrożeń, np. infekcji złośliwym kodem, ponieważ wszystkie dane pochodzą z serwerów Microsoftu. Co ciekawe, możemy także aktualizować pakiety MS Office. Warto też dodać, że najnowsza edycja WSUS Offline Update nie wspiera starszych systemów i pakietów biurowych, ale jest do pobrania wcześniejsze wydanie tego narzędzia, które pozwoli uaktualnić takie oprogramowanie. Korzystanie z WSUS jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć w głównym oknie kreatora, jakie systemy i pakiety nas interesują, i kliknąć przycisk Start. Możemy też zdecydować się na takie dodatki, jak Service Pack, biblioteki .Net Framework oraz C++ Redistributable Runtime Libraries czy poprawki i bazy zagrożeń dla Security Essentials/Windows Defender.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej