Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Szybka jak laser

Firma HP stale rozszerza swoją ofertę drukarek wyposażonych w innowacyjną technologię PageWide ze stałą głowicą drukującą. Dzięki nim możemy przekonać się, że w biurze sprawdzi się także urządzenie atramentowe oferujące szybkość i jakość porównywalną z możliwościami rozwiązań laserowych.

Kolorowa drukarka HP Pro 477dw korzysta z atramentowego druku w technologii PageWide, którą cechuje brak ruchomej głowicy. To nowoczesne rozwiązanie oferuje bardzo wysoką wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów druku oraz wyjątkowo niskie, w porównaniu z urządzeniami laserowymi, zużycie energii elektrycznej. Urządzenie należy do klasy All-in-One i jest wyposażone w skaner z automatycznym podajnikiem, kopiarkę, kolorową drukarkę z pełnym dupleksem oraz funkcję faksu.

Linia drukarek HP PageWide oferuje wysoką jakość druku do zastosowań profesjonalnych oraz, co ważne w instytucjach, funkcje zarządzania, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Przy tym urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze dzięki polskiemu interfejsowi oraz ekranowi dotykowemu z obsługą gestów. Pracę z HP Pro 477dw ułatwia komunikacja bezprzewodowa, a wiele zadań możemy wykonać bez konieczności korzystania z komputera. Wydruki mogą być realizowane z nośników USB, usług chmurowych czy urządzeń mobilnych. Dzięki obsłudze technologii Wi-Fi Direct nie potrzebujemy nawet dostępu do sieci. Połączenie z urządzeniem mobilnym ustanowimy błyskawicznie, zbliżając je do panelu sterowania, gdzie moduł NFC automatycznie skonfiguruje łączność bezprzewodową.

Drukarka HP Pro 477dw została zaprojektowana dla małych i średnich grup roboczych, gdzie drukuje się nawet do 50 000 stron miesięcznie, a możliwość zainstalowania wkładów atramentowych o podwyższonej wydajności pozwala na wydrukowanie do 10 000 stron w czerni lub do 7000 w kolorze (3500/3000 standardowo). Dodatkowo pojemniki z tuszami można wymieniać osobno dla każdej z barw składowych, co znacząco obniża koszt eksploatacji.

Budowa urządzenia

Drukarka HP 477dw niestety nie jest ani lekka, ani mała. To typowy „kombajn” przeznaczony do pracy stacjonarnej, co jednak nie tłumaczy producenta z braku uchwytów ułatwiających jego instalację na docelowym stanowisku. Aby przenieść drukarkę, najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby, gdyż urządzenie waży ponad 22 kg i dźwigając je samemu, łatwo można uszkodzić np. podest z tacą odbiorczą. Jakość wykonania i zastosowane materiały nie budzą żadnych zastrzeżeń. Twarde, wysokiej jakości tworzywo z pewnością zagwarantuje długą pracę urządzenia.

Na przedniej ścianie obudowy znajdziemy duży, podświetlany przycisk Power służący do włączania zasilania. Aby uruchomić drukarkę, należy go przytrzymać przez 1–2 sekundy, co chroni przed przypadkowym włączeniem lub wybudzeniem ze stanu czuwania. Na dole umieszczono automatyczny podajnik papieru mieszczący do 500 arkuszy w formacie A4. W razie potrzeby można zainstalować podajnik opcjonalny o identycznej pojemności. Kontrolowanie stopnia zużycia papieru umożliwia mechaniczny wskaźnik. Z przodu umieszczono też klapkę, pod którą znajdują się cztery pojemniki z tuszem. Ich wymiana jest wyjątkowo prosta. Wystarczy lekko wcisnąć wybrany zasobnik, a on lekko wysunie się, ułatwiając jego wyjęcie. Specjalne zabezpieczenie zbiornika chroni nas przed pobrudzeniem. Analogicznie instalujemy nowy tusz, wsuwając go w odpowiednio oznaczone miejsce (dla każdej barwy składowej osobno) i lekko dociskając. Dodatkowo pojemnik z czarnym pigmentem ma inne rozmiary, nie ma więc możliwości pomyłki.

Producent chwali się (i jest to prawda), że wszystkie wkłady, drzwiczki, klapki czy pokrywy można obsługiwać, posługując się tylko jedną ręką. Z lewej strony obudowy mamy dostęp do składanego, ręcznego podajnika papieru mieszczącego do 50 kartek oraz klapkę serwisową do łatwego usuwania zakleszczonych arkuszy. Z prawej strony drukarki instalujemy odczepianą tacę odbiorczą. Jest ona wyposażona w regulowaną blokadę chroniącą przed zsuwaniem się gotowych wydruków. Producenta należy pochwalić za zamontowanie automatycznej klapki chroniącej przed wnikaniem kurzu i brudu przez otwór wyjściowy papieru. Otwiera się ona tylko w momencie wyrzutu arkusza.

Moduł skanera

Skaner został osadzony na górze urządzenia i zintegrowany z panelem sterowania pod postacią kolorowego ekranu dotykowego. Automatyczny podajnik (ADF) mieści do 50 arkuszy A4 i pozwala na jednoprzebiegowe, obustronne skanowanie do wielu miejsc docelowych, takich jak: komputer, adres e-mail, urządzenie mobilne, nośnik USB, folder sieciowy oraz usługa SharePoint. Dodatkowo po uniesieniu modułu skanera mamy dostęp do tradycyjnego skanera płaskiego, czyli tzw. „szyby”, gdzie zeskanujemy także grubsze materiały, np. foldery, książki oraz karty plastikowe.

Ograniczeniem skanera z automatycznym podajnikiem jest maksymalna rozdzielczość wynosząca 300 dpi, co jest wystarczające dla większości zastosowań biurowych. Jeśli zależy nam na większej rozdzielczości, należy skorzystać ze skanera płaskiego (1200 dpi). Szybkość skanowania wynosi do 26 str./min (dupleks), niezależnie od trybu (mono/kolor). Skaner ma własną tacę odbiorczą (50 arkuszy) z ogranicznikiem przeciw wypadaniu arkuszy, jednak nie jest on regulowany jak w przypadku drukarki. Prowadnice papieru podajnika ADF oraz mechanizm umożliwiający otwarcie skanera pracują lekko i płynnie bez potrzeby użycia większej siły.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej