Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

uBlock Origin 1.15.10 [PL]

Zadaniem tego narzędzia, a właściwie rozszerzenia dostępnego dla przeglądarek internetowych, jest filtrowanie treści, blokowanie wyskakujących okienek, a także ochrona przed stronami mogącymi naruszać prywatność oraz zawierającymi malware. uBlock Origin jest świetnym zamiennikiem dla znanego wszystkim Adblocka Plus, ponieważ nie ustępuje mu skutecznością, a przy tym jest znacznie mniej łasy na zasoby systemowe. Warto dodać, że wtyczka korzysta z różnych filtrów, także tych z Adblocka. Program oferuje spore możliwości konfiguracyjne. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą jednak poprzestać na ustawieniach domyślnych, które w większości przypadków są wystarczające. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta, a program komunikuje się w języku polskim. Klikając na duży symbol włącznika, możemy aktywować lub wyłączyć filtrowanie dla całej witryny lub – przytrzymując klawisz Ctrl – jedynie dla otwartej aktualnie strony. Do szybkiego blokowania wybranych elementów za pomocą jednego kliknięcia służą przyciski umożliwiające np. blokowanie wszystkich wyskakujących okienek, dużych elementów multimedialnych czy zdalnych czcionek. Jeśli filtrowanie automatyczne nie poradzi sobie z danym elementem na stronie, możemy skorzystać z dodatkowych narzędzi, jak np. Błyskawica – usuwanie wybranego elementu (wystarczy kliknąć na pojedynczym detalu strony) czy Kroplomierz – uruchamia tryb zaznaczania. Ponadto w ustawieniach znajdziemy możliwość tworzenia własnych filtrów, reguł i wyjątków oraz aktywujemy zewnętrzne listy niepożądanych stron tworzone np. przez samych użytkowników.

Systemy: Windows 7+, OS X (Safari)
github.com/gorhill

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej