Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Październik 2009

Nie wszystko złoto, co jest w Sieci

HISTORIA | Wyszukiwarki internetowe błyskawicznie zdobywały rynek, aby następnie z wielkim hukiem upadać. Niegdyś popularne witryny dziś są już niemal całkowicie zapomniane. Spójrzmy, jak kształtował się rynek wyszukiwarek przez ostatnie kilkanaście lat i spróbujmy przewidzieć kierunki jego dalszego rozwoju.

więcej

 

Niezbędnik admina

PŁYTY RATUNKOWE | Komputery mają to do siebie, że… się psują. Nic więc dziwnego, że doświadczony informatyk zawsze ma pod ręką zestaw narzędzi służących do diagnozowania usterek, usuwania awarii, przywracania systemu i plików.

więcej

 

Urząd w zwięzłej formie

MIKROBLOGI | Mikroblog to krótka forma wypowiedzi, składająca się często tylko z jednego zdania. Jest to jednak wystarczająco dużo, aby poinformować innych, co robimy. Co ciekawe, użyteczność tego narzędzia zaczęli dostrzegać także urzędnicy.

więcej

 
IT Administracji - Październik 2009

Pisemnie nie znaczy zawsze to samo

PRAWO PRACY | Proponowane przez ustawodawcę zmiany w przepisach dotyczących informatyzacji powinny umożliwiać załatwianie spraw administracyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Niestety, przedłożony Sejmowi projekt ustawy nie rodzi nadziei na wyeliminowanie większości problemów interpretacyjnych w tej kwestii.

więcej

 

Pod skrzydłami ARAKIS-a

BEZPIECZEŃSTWO | Ochrona systemów teleinformatycznych administracji publicznej jest priorytetem. Jednak zwykłe firewalle, systemy antywirusowe i systemy detekcji lub zapobiegania włamaniom (IDS/IPS) nie zawsze wystarczają. Mechanizmy te można jednak połączyć i uzbroić w zaawansowane algorytmy analiz.

więcej

 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej