Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Na trzech pasmach

Aby pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej wszystkie pomieszczenia i lokalizacje urzędu, najczęściej stosujemy wiele tradycyjnych punktów dostępowych lub repeaterów. Gdy z takiego rozwiązania korzysta spora liczba użytkowników, spada ogólna wydajność sieci. Netgear proponuje inne rozwiązanie.

System Netgear WiFi Orbi Pro składa się z routera oraz przekaźników satelitarnych, które łączą się z routerem, wykorzystując dedykowane pasmo o przepustowości aż 3 Gb/s. Takie rozwiązanie zapewnia duży zasięg oraz wydajność sieci na wysokim poziomie, nawet jeśli korzysta z niej wielu użytkowników jednocześnie.

Nowe na polskim rynku urządzenie o wdzięcznej nazwie WiFi Orbi Pro składa się z jednego routera (baza) oraz tzw. przekaźników satelitarnych o dużej mocy. Łączą się one między sobą i routerem za pomocą własnego, odseparowanego pasma transmisji o wydajności do 3 Gb/s. Urządzenia Orbi są trzyzakresowe, co pozwala na korzystanie z internetu większej liczbie osób i urządzeń jednocześnie, bez zauważalnego spadku prędkości transmisji. Jak zapewnia producent, pokrycie sygnałem przez podstawowy zestaw (router i jeden satelita) wynosi do 350 m2, a każdy kolejny przekaźnik satelitarny zwiększa zasięg o dodatkowe 175 m2.

WiFi Orbi Pro można wpiąć do już istniejącej infrastruktury jako jej rozszerzenie lub bezpośrednio do kabla dostawcy internetu w naszej jednostce. Urządzenie samo wykryje rodzaj podłączenia i zaproponuje odpowiedni tryb pracy. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość stworzenia do trzech zupełnie niezależnych sieci bezprzewodowych, co gwarantuje bezpieczeństwo transmisji danych (separacja) oraz pozwala na wydzielenie osobnej sieci czy nawet portalu dla gości. Świetnym rozwiązaniem jest przypisanie satelicie funkcji przewodowego przełącznika sieciowego (switch), do którego podłączymy drukarki, telefony IP, kamery czy serwery NAS. W cenie podstawowego zestawu systemu WiFi Orbi Pro otrzymujemy router, jeden przekaźnik satelitarny oraz kompletny zestaw montażowy pozwalający przytwierdzić oba urządzenia do ściany lub sufitu, choć oczywiście mogą one pracować jako sprzęt wolno stojący.

Budowa urządzeń

Jednostka główna, czyli router, jest wykonana z solidnego tworzywa i ma nowoczesny, zupełnie nieprzypominający tego typu urządzeń design. Na górze obudowy umieszczono dookólną, wielokolorową diodę (Ring LED), która informuje użytkownika o pracy urządzenia i ewentualnych nieprawidłowościach, a nawet sile sygnału. Pomaga także w takich czynnościach jak parowanie z satelitami. Z przodu obudowy znajdziemy jedynie otwory wentylacyjne, natomiast najważniejszy jest tył, gdzie umieszczono wszystkie przyciski i porty komunikacyjne. Jeśli zdecydujemy się podłączyć do routera inne urządzenia lub stacje robocze za pomocą kabla, mamy do dyspozycji cztery gigabitowe porty Ethernet (1 × RJ45 WAN i 3 × RJ45 LAN). Oprócz tego jest tu też przycisk do synchronizacji routera z satelitami (oferuje także funkcję WPS), włącznik zasilania oraz przycisk reset. Nie mogło również zabraknąć gniazda zasilania. Energii dostarcza zewnętrzny prostownik o dość wysokiej obudowie, co może utrudniać instalację np. w listwie zasilającej, która znajduje się pod szafką.

Pod spodem obudowy routera znajdziemy dwa otwory montażowe służące do przytwierdzenia tzw. bazy montażowej wykorzystywanej zarówno podczas instalacji sufitowej, jak i ściennej. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się na spodzie naklejkę informacyjną z podstawowymi danymi, takimi jak fabryczna nazwa sieci, hasło i adres MAC oraz unikalny kod QR, który ułatwia połączenie z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne w celu wstępnej lub ponownej konfiguracji systemu. Wystarczy zeskanować kod kamerą smartfona czy tabletu. Kod QR znajdziemy też na nałożonej od góry urządzenia folii, co jest znacznie wygodniejsze. Jeśli chodzi o budowę przekaźników satelitarnych, to jedyną różnicą między nimi a routerem jest brak portu WAN, który został zastąpiony czwartym gniazdem LAN. Wygląd i rozmiar obudowy są identyczne.

Instalacja i uruchomienie

Olbrzymią zaletą zestawu Netgear WiFi Orbi Pro jest prostota jego instalacji i konfiguracji. Na początku wystarczy podłączyć router do zasilania oraz wpiąć kabel sieciowy do portu WAN (producent dołącza dwumetrowy przewód sieciowy w zestawie), który połączy urządzenia z naszym starym routerem lub bezpośrednio z providerem internetowym. Następnie włączamy zasilanie i czekamy na inicjalizację urządzenia. Trwa to kilka minut. Kiedy dioda przestanie pulsować i zapali się światłem ciągłym, możemy rozpocząć wyszukiwanie sieci bezprzewodowej o nazwie umieszczonej na naklejce. Gdy się z nią połączymy (nie musimy znać hasła), automatycznie zostanie otwarta strona WWW z kreatorem konfiguracji w języku polskim. Jeśli tak się nie stanie lub zamknęliśmy przeglądarkę, wystarczy wpisać adres orbilogin.com (nie musimy znać adresu IP urządzenia). Po przejściu dalej zastaniemy zapytani, czy połączenie z internetem ma zostać ustanowione automatycznie, czy też chcemy zrobić to sami. Sprawdziliśmy, że Orbi po podłączeniu przez router dostawcy internetu nie miał najmniejszych problemów z automatyczną konfiguracją. Ponieważ wykrył, że jest podłączony do innego routera, od razu zaproponował tryb pracy punktu dostępowego.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej