Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Iperius Backup 5.1.1 (PL)

To narzędzie pozwala na synchronizowanie plików pomiędzy dwiema zdefiniowanymi przez użytkownika lokalizacjami. Dzięki obsłudze harmonogramu możliwe jest automatyczne przesyłanie danych w celu ich zabezpieczenia (tworzenie kopii lub udostępnienie w innej lokalizacji). Aplikacja została spolszczona, jednak daje się zauważyć braki i błędy w tłumaczeniu. Na szczęście program oferuje prosty w obsłudze interfejs. Niestety, w wersji darmowej zabrakło takich zaawansowanych funkcji, jak Web Storage (backup na serwerach producenta), Iperius Remote (obsługa przez internet za pomocą dedykowanego klienta) oraz Web Console (zdalna kontrola operacji tworzenia kopii zapasowych). Nie skorzystamy też z obsługi synchronizacji z serwerem FTP i opcji backupu baz danych. Możemy natomiast bez ograniczeń synchronizować dane pomiędzy wieloma folderami lokalnymi oraz w otoczeniu sieciowym. Praca z programem polega na tworzeniu zadania lub zadań synchronizacji przy użyciu prostego kreatora. Dzięki filtrom i możliwości wykluczenia wybranych plików możemy synchronizować w danym katalogu tylko zbiory danego typu lub blokować niektóre z nich. Przesyłane pliki skompresujemy także w formacie ZIP z możliwością zabezpieczania ich za pomocą hasła. Możemy stworzyć pojedyncze archiwum plików lub skompresować każdy plik oddzielnie. Stopień kompresji regulujemy w dwóch trybach (szybka/wolna). Dla każdego zadania synchronizacji możemy też ustanowić inny harmonogram pracy, a wiele zadań synchronizacji może odbywać się w tym samym czasie. Jeśli aktywujemy odpowiednią opcję, otrzymamy e-mailowe powiadomienie o zakończeniu każdego z nich.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: nie/nie
iperiusbackup.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej