Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Odbierze e-maila i połączy się z chmurą

Tak zwane kombajny, czyli urządzenia zawierające w jednej obudowie kopiarkę, drukarkę, skaner, a czasem nawet faks, są bardzo funkcjonalne. Zajmują przy tym niewielką przestrzeń, a gdy zostaną wzbogacone o usługi sieciowe, to praca z nimi może być samą przyjemnością.

Podstawą działania współczesnego biura jest możliwość szybkiego powielania, drukowania i skanowania dokumentów. Te czynności możemy bez trudu zrealizować za pomocą jednego urządzenia. Wysoką wydajność i funkcjonalność zapewnia technologia laserowa (druk) oraz skaner z automatycznym podajnikiem arkuszy. Często niezbędny okazuje się też skaner płaski do digitalizacji grubszych materiałów. Te wszystkie cechy ma przetestowane przez nas urządzenie wielofunkcyjne LaserJet Pro M426fdw firmy HP, które dodatkowo zostało wyposażone w faks.

Producent nie zapomniał również o tym, jak ważne w każdej instytucji jest bezpieczeństwo, i wdrożył odpowiednie mechanizmy chroniące poufne informacje, które będziemy przetwarzać z wykorzystaniem tego urządzenia. Przykłady takich rozwiązań to m.in. kontrola dostępu do zadań druku (szyfrowana pamięć USB i ochrona PIN-em), uwierzytelnianie LDAP czy technologia HP JetAdvantage Private Print (drukowanie z dowolnego miejsca poprzez wysyłanie zadań do kolejki w bezpiecznej chmurze). Urządzenie pokazuje pełnię swoich możliwości dopiero po podłączeniu do sieci lokalnej z dostępem do internetu, a w przypadku faksu konieczne jest łącze telefonii analogowej. 

Użyteczne funkcje to skanowanie i natychmiastowa wysyłka na adres e-mail, do pamięci USB, a także do folderów sieciowych i dysków w chmurze. Co ważne, popularne formaty dokumentowe, takie jak PDF, DOC(X) i PPT(X), możemy drukować bezpośrednio z nośnika USB bez udziału komputera. Warto również dodać, że produkt ten współpracuje zarówno z sieciami kablowymi, jak i bezprzewodowymi. W wypadku tych drugich możliwa jest łączność z urządzeniami mobilnymi (smartfony, tablety). Połączenie z nimi szybko zestawimy za pomocą technologii NFC. 

Urządzenie HP LaserJet Pro M426fdw zostało stworzone z myślą o małych i średnich grupach roboczych, a jego maksymalne obciążenie to 80 000 stron (zalecane od 750 do 4000 str.). Standardowy pojemnik z tonerem (tylko czarny, drukarka mono) ma wydajność do 3100 stron i jest dostarczany fabrycznie z nowym urządzeniem (zamiast tzw. kasety startowej o obniżonej pojemności).

Prezentacja ogólna

Podczas pierwszego kontaktu z tym urządzeniem uwagę zwraca bardzo wysoka jakość zastosowanych materiałów i wykonania. Solidne, grube i sztywne tworzywo powoduje, że drukarka sprawia wrażenie bardzo wytrzymałej. Jest ona też bardzo kompaktowa, a jej ewentualne przenoszenie ułatwiają specjalne uchwyty znajdujące się na bokach obudowy. Pamiętajmy jednak, że jest to jednak urządzenie przeznaczone do pracy stacjonarnej, a jego masa wynosi prawie 13 kg. 

Konstrukcja kopiarki jest bardzo przemyślana, dzięki czemu nie ma ona np. rozkładanych tac odbiorczych, które zajmowałyby dodatkową przestrzeń. Wydrukowane arkusze lądują bezpośrednio w odbiorniku schowanym pod modułem skanera i nie wystają poza obrys obudowy, a specjalny ogranicznik chroni je przed zsuwaniem się. Zmieści się tu do 150 arkuszy A4. Pod spodem urządzenia umieszczono automatyczny podajnik papieru na maks. 250 arkuszy z osłoną przeciwkurzową. Podajnik ma też mechaniczny, orientacyjny wskaźnik ilości pozostałego papieru. Drukarkę można wyposażyć w dodatkowy, opcjonalny podajnik automatyczny (model D9P29A) mieszczący do 550 arkuszy. 

Producent nie zapomniał też o ręcznym podajniku uchylanym z przodu obudowy do doraźnego druku na niestandardowych materiałach lub kopertach (do 100 arkuszy). Z przodu kopiarki znalazł się łatwo dostępny port USB Host do skanowania i drukowania bez udziału komputera, który umieszczono tuż pod ekranem LCD służącym do sterowania pracą urządzenia. Plusy należą się też za duży, wygodny i podświetlany włącznik zasilania oraz łatwość wymiany tonera (przycisk z boku obudowy otwiera czoło drukarki).

Moduł skanera i ekran

HP LaserJet Pro M426fdw wyposażono w automatyczny, kolorowy skaner dokumentowy z funkcją skanowania obustronnego oraz tradycyjny skaner ręczny, czyli tzw. szybę. Ten pierwszy oferuje podajnik mieszczący do 50 standardowych arkuszy A4. Najmniejszy format obsługiwany przez podajnik ADF to 102 × 152 mm, który ustawimy za pomocą wygodnych prowadnic. Skanowanie może odbywać się z maksymalną rozdzielczością 1200 dpi, jednak gdy korzystamy z funkcji kopiarki, będzie to 600 dpi. W większości zastosowań biurowych wystarczająca jest rozdzielczość 300 dpi pozwalająca na skuteczny OCR (rozpoznawanie tekstu). 

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej