Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

ThisIsMyFile 2.51 [PL]

Za pomocą tego małego narzędzia łatwo odblokujemy i usuniemy z dysku chronione lub „oporne” pliki. Instalator aplikacji dostępny jest w dwóch odmianach (32 i 64 bit) i pozwala stworzyć wersję przenośną programu na dowolnym nośniku, np. pendrivie. Interfejs ThisIsMyFile obsługuje język polski, jednak stan tłumaczenia określany jest obecnie na 98%, co oznacza, że możemy natknąć się na obcojęzyczne komunikaty. Język należy zmienić samodzielnie podczas instalacji lub w trakcie pracy programu. Praca z narzędziem jest bardzo prosta i ogranicza się do obsługi jednego okna lub wybrania funkcji z menu kontekstowego (trzeba ją dodać w opcjach). Zablokowany zbiór wystarczy przeciągnąć do okna programu, nad ikonę (skrót) aplikacji, lub wskazać jego lokalizację. Następnie mamy dostęp do opcji: Info (informacja o tym, czy plik jest zablokowany), Odblokuj, Usuń oraz – niezbędna w przypadku niektórych zbiorów – funkcja Ponowny rozruch i usuń (radzi sobie z najbardziej opornymi plikami, których nie można się pozbyć podczas pracy systemu operacyjnego). Przydatna ze względów bezpieczeństwa jest funkcja tworzenia kopii kasowanych zbiorów w wersji odblokowanej. Dodatkowo, klikając na ikonę czerwonej ręki, otrzymujemy dostęp do narzędzia służącego do masowego usuwania plików. Wymaga ono uruchomienia w trybie administratora i zaznaczenia opcji: Jestem ekspertem i wiem, co robię! Tu także mamy możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa plików i usuwania ich z wykorzystaniem ponownego uruchomienia systemu. Okno programu ThisIsMyFile można dla wygody przełączyć w tryb „zawsze na wierzchu” za pomocą jednego kliknięcia.

Systemy: Windows XP+
Portable/64 bit: tak/tak
softwareok.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej