Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Kamil Folga

Usługowy router za darmo

Zeroshell to dystrybucja systemu Linux, która pozwala przekształcić nieużywany, stary komputer w router o zaawansowanych możliwościach. To doskonały zamiennik dla rozwiązań komercyjnych i sprzętowych.

Zeroshell udostępnia najpopularniejsze opcje zestawiania tuneli VPN.

Darmowe oprogramowanie realizujące zadania routera to ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie, którego wykorzystanie warto rozważyć w urzędzie. W wersji podstawowej oferuje ono możliwość konfiguracji trasowania, funkcje sieciowe, a także usługi DHCP i DNS. Opcjonalnie możemy skorzystać z darmowych lub płatnych funkcji zaawansowanych, m.in. systemu antywirusowego czy filtracji stron WWW. Wymagania sprzętowe są niewielkie – wystarczy komputer, który nie spełnia już wymagań do pracy biurowej.

Co oferuje Zeroshell

Za pomocą Zeroshell uruchomimy najważniejsze usługi, które są niezbędne w każdej sieci LAN. Te podstawowe są dostępne domyślnie, ale można też zdecydować się na dodatkowe funkcje, takie jak serwer plików Samba czy centrala telefoniczna VoIP Asterisk. Najnowsza wersja jest zawsze dostępna w postaci obrazu ISO, który może zostać uruchomiony w trybie LiveCD lub zainstalowany bezpośrednio na twardym dysku. Uruchomionym systemem zarządzamy z poziomu tekstowej konsoli lub przyjaznego, ale nieco archaicznego graficznego interfejsu przeglądarkowego.

Interfejs graficzny GUI bazuje na stronie Web i wygląda podobnie do typowego oprogramowania zarządzającego routerem. Z prawej strony w menu nawigacyjnym znajdziemy następujące opcje:

  • kategoria System (Setup, Logs, Utilities, Monitoring) – podstawowa konfiguracja i monitorowanie systemu operacyjnego,
  • kategoria User (Users, Groups, RADIUS, Accounting, Captive Portal) – zarządzanie użytkownikami i autentykacja użytkowników,
  • kategoria Network (Hosts, Router, DNS, DHCP, VPN, QoS, balansowanie ruchem) – zarządzanie ruchem sieciowym,
  • kategoria Security (Firewall, HTTP Proxy, X.509 CA, Kerberos 5) – funkcje bezpieczeństwa.

Kliknięcie dowolnego elementu menu powoduje zmiany w głównej części interfejsu. Zeroshell umożliwia aktualizację poprawek bezpieczeństwa poprzez system pakietów. Aby zainstalować dodatki (Add-Ons), nowe funkcje (New Features) lub nowe wersje (New Releases), należy wygenerować klucz subskrypcyjny. W celu uzyskania klucza wymagane jest wykonanie jednej z opcji: zamieszczenie linku i opisu Zeroshell na własnej stronie; napisanie recenzji na zewnętrznym forum lub blogu; wsparcie dowolną kwotą projektu Zeroshell.

Pierwsza konfiguracja

Zeroshell wymaga minimalnych parametrów procesora, a potrzebna pamięć RAM to 1 GB. Oprogramowanie może zostać uruchomione z obrazu ISO (instalacyjny lub Live CD), jak również obrazu USB. Istnieją specjalnie przygotowane wersje na Raspberry Pi i Orange Pi. Możliwe są dwa scenariusze wykorzystania Zeroshell. W pierwszym zastępuje on obecny router zapewniający dostęp do internetu. W tym przypadku pracuje jako typowy router, wspierający usługi w sieci. Drugą opcją jest udostępnienie określonych usług w sieci LAN, a Zeroshell jest tylko jednym z wielu hostów w sieci.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką ze specjalizacją w zakresie bezpieczeństwa sieci. Publikuje w magazynach komputerowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej