Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, rzadko można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

EventSentry Light 4.0.3.32

To zaawansowane narzędzie służy do monitorowania i rejestrowania zdarzeń na komputerze lokalnym, w sieci LAN lub na serwerze. O wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości program informuje administratora za pomocą wiadomości e-mail lub komunikatora internetowego. Liczbę i częstotliwość przesyłanych wiadomości warto skonfigurować, tak aby alerty nie były zbyt uciążliwe. Co ciekawe, aplikacja po wykryciu zdefiniowanych wcześniej błędów i reakcji na nie może działać automatycznie i np. zresetować problematyczną maszynę (komputer, serwer) lub uruchomić przypisany zdarzeniu skrypt. Szerokie możliwości konfiguracyjne EventSentry pozwalają tak dostosować jego pracę, że będziemy otrzymywać powiadomienia dotyczące jedynie interesujących nas zdarzeń. Oprócz tego program analizuje wydajność systemu, ilość wolnego miejsca na dysku twardym, usługi systemowe, aktywne procesy, a nawet wpisy w rejestrze systemowym. Dodatkowo można go wykorzystać do ochrony bezpieczeństwa sieci dzięki możliwości zbierania informacji np. o wszystkich próbach logowania. Bardzo ciekawą i użyteczną funkcją jest monitorowanie otoczenia, przykładowo serwerowni, dzięki współpracy z czujnikami firmy Netikus. Za sprawą tych sensorów z poziomu aplikacji można odczytać aktualną temperaturę, wilgotność oraz wykryć dym, ruch lub obecność wody. Jeżeli wartość ustalonej temperatury zostanie przekroczona albo w monitorowanym pomieszczeniu pojawi się dym, wówczas aplikacja natychmiast aktywuje alarm, co pozwoli administratorowi na szybką reakcję. Za pomocą wersji bezpłatnej możemy zdalnie monitorować do pięciu komputerów.

Systemy: Windows NT 4 SP6+
eventsentry.com
Portable/64 bit: nie/nie


SyncFolders 3.4.527

Za pomocą tego niewielkiego narzędzia szybko zsynchronizujemy zawartość dowolnych dwóch katalogów wraz z podfolderami. Nie muszą one znajdować się na dysku wewnętrznym komputera, ponieważ aplikacja poradzi sobie również z obsługą pamięci USB czy zasobami sieci lokalnej. Dzięki temu program można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych ważnych plików. Praca z SyncFolders polega na tworzeniu reguł z wykorzystaniem prostego kreatora. Wystarczy określić katalog źródłowy i docelowy oraz wybrać jedną z trzech dostępnych akcji. Pierwsza z nich to Kopia, która nowe i zmienione pliki w folderze źródłowym kopiuje do folderu docelowego. Druga akcja, czyli Kopia zapasowa, pozwala utworzyć bazę danych z informacjami o plikach, aby śledzić ich zmiany. Osierocone pliki i foldery będą usuwane. Synchronizacja dwukierunkowa to trzecia możliwość, dzięki której wszystkie zmiany wprowadzane w katalogu źródłowym następują też w katalogu docelowym (i na odwrót). Każda z tych trzech akcji pozwala wyłączyć dołączanie podkatalogów. Dużą zaletą programu są filtry. Pozwalają one dokładnie dostosować synchronizację do potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu m.in. filtry nazw plików, możliwość synchronizacji zbiorów tylko do odczytu, systemowych, ukrytych, a także zmodyfikowanych w wybranym okresie, o określonych rozmiarach, czy utworzonych przed wybraną datą itp.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej