Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Zatankuj i drukuj

Placówki, w których drukuje się dużo dokumentów, wiedzą, jak kosztowna może być w utrzymaniu drukarka. Wybierają więc droższe w zakupie urządzenia, aby później oszczędzać na ich eksploatacji. Dzięki nowemu produktowi HP możemy mieć w biurze i tanią drukarkę laserową, i tanie wydruki.

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne (drukarka/skaner/kopiarka) z nowej serii HP Neverstop przeznaczone są dla małych i średnich biur, gdzie drukuje się często i dużo. Już po zakupie mamy do dyspozycji zbiornik na toner wypełniony fabrycznie czarnym proszkiem w ilości pozwalającej wydrukować 5000 stron. Koniec z tzw. tonerem startowym na kilkaset czy 1000 stron. Nazwa „zbiornik” jest tu jak najbardziej trafna, ponieważ urządzenia te nie mają wymiennych kaset z tonerem. Odpada więc konieczność częstej wymiany tych kosztownych elementów eksploatacyjnych. Toner uzupełnimy w dowolnym momencie za pomocą specjalnych aplikatorów (strzykawek), umieszczając je w otworze na obudowie urządzenia. Każdy aplikator zawiera ilość proszku potrzebną do wydrukowania 2500 stron. Nie oznacza to jednak, że użytkownik przez zastosowanie takiej oryginalnej jak na druk laserowy technologii napełniania będzie skazany na zakup drogich (oryginalnych) pojemników z tonerem. Jeden aplikator od HP kosztuje ok. 40 zł (netto). Dodatkowo konstrukcja „strzykawki” i sposób uzupełniania proszku sprawiają, że nie ma mowy o ubrudzeniu się, co przecież często ma miejsce podczas wymiany tradycyjnych kaset. Cały proces jest też szybki i prosty. Podobne systemy napełniania istnieją już w urządzeniach atramentowych, czego efektem jest spora obniżka cen tuszów i wyeliminowanie z rynku tzw. zamienników i zestawów do samodzielnego napełniania zasobników.

W klasie urządzeń laserowych firma HP ubiegła konkurencję i jako pierwsza wprowadziła technologię CTSS (Continuous Toner Supply System) będącą odpowiednikiem CISS (Continuous Ink Supply System) znaną z „atramentówek”.

Rodzina Neverstop Laser

Nowe urządzenia HP już od wakacji dostępne są w sprzedaży, a w skład całej linii „nieprzerwanie drukujących” wchodzą cztery produkty: drukarki HP Neverstop Laser 1000a i 1000w oraz urządzenia wielofunkcyjne HP Neverstop Laser MFP 1200a oraz MFP 1200w. Litera „w” w nazwie oznacza możliwość pracy w sieci bezprzewodowej. Połączenie Wi-Fi realizowane jest z wykorzystaniem protokołów IEEE 802.11b/g/n, natomiast takie parametry jak szybkość druku, ilość wbudowanej pamięci czy procesor pozostają jednak bez zmian. Port Ethernet nie jest dostępny w żadnym modelu, a do dyspozycji mamy też interfejs USB 2.0. Ponadto użytkownicy modeli z kartą bezprzewodową uzyskują możliwość obsługi urządzenia przy użyciu aplikacji mobilnej na smartfony i tablety (patrz: ramka „Ze smartfona i tabletu”). Wszystkie urządzenia wykorzystują druk mono, sprzedawane są z tonerem na 5000 stron w zestawie, a prędkość druku wynosi do 20 stron/min.

Charakterystycznym elementem urządzeń Neverstop Laser jest czytelny i podświetlany wskaźnik poziomu tonera umieszczony z przodu obudowy. Producent informuje, że jeśli jego nowe produkty zostaną dobrze przyjęte przez użytkowników, to wkrótce pojawią się kolejne urządzenia z technologią CTSS, w tym także drukarki kolorowe. Przyszłość w tym segmencie zapowiada się obiecująco. Co istotne, bęben zużywa się tak samo, jak w innych drukarkach laserowych, a producent obliczył jego wytrzymałość na 20 000 stron. Wyeksploatowany możemy wyjąć jednym ruchem z wnętrza drukarki i szybko zainstalować nowy. Jest on zintegrowany ze zbiornikiem na toner, więc od razu wymienimy również ten element. Średni koszt takiego zestawu to ok. 200 zł (netto), ale nowy bęben otrzymujemy wraz z pojemnikiem wypełnionym tonerem. Taka cena z pewnością zachęca do wymiany tych elementów, a nie całej drukarki, i wymierza ostateczny cios producentom zamienników.

Patent na oszczędzanie

Do naszej redakcji zawitała najbardziej zaawansowana drukarka z serii Neverstop Laser wyposażona w moduł skanera i łączność bezprzewodową. Jest to model HP Neverstop Laser MFP 1200w, a do testu otrzymaliśmy dodatkowo dwie strzykawki z tonerem, aby sprawdzić, jak przebiega proces uzupełniania czarnego proszku w praktyce. Producent informuje, że można to zrobić nawet w 15 sekund, bez narażania się na pobrudzenie.

Firma HP deklaruje, że dzięki jej produktowi zaoszczędzimy nawet 80% na kosztach eksploatacyjnych. Cały mechanizm ciągłego napełniania polega na tym, że musimy nieco więcej wydać na samo urządzenie (choć cena jest przystępna), a następnie czekają na nas same profity. Po zakupie otrzymujemy pełny zasobnik z tonerem, a nie „zestaw startowy”, natomiast uzupełnianie możliwe jest w każdej chwili i trwa krótko, co oznacza mniejsze przestoje w pracy.

Wskaźnik poziomu tonera podzielony został na trzy strefy. Dwie z nich, oznaczone „+1” i „+2”, reprezentują pojemność jednej strzykawki, natomiast trzecia (najmniejsza) to rezerwa. Procedura napełniania wygląda tak, że otwieramy klapkę zabezpieczającą na obudowie drukarki, potrząsamy aplikatorem, a następnie wkładamy końcówkę strzykawki do otworu, przekręcamy aplikator o 180 stopni i wtłaczamy toner do środka. Dużą zaletą jest to, że nie musimy czekać – jak w przypadku tradycyjnych kaset – aż skończy się cały toner. W urządzeniach Neverstop Laser zrobimy to w dowolnej chwili, a nagły brak tonera już nas nie zaskoczy. Warto też dodać, że aplikatory są jednorazowego użytku i nie ma możliwości ich uzupełniania, ale przy tak niskiej cenie i tak mijałoby się to z celem.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej