Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Alicja Bar

Darmowy internet w miastach

Dzięki regulacjom zawartym w tzw. megaustawie bezpłatnym dostępem do stron WWW, poczty elektronicznej, e-administracji, e-bankowości i tym podobnych usług mogą cieszyć się mieszkańcy zarówno wsi, jak i miast wojewódzkich.

Megaustawa usunęła przeszkody prawne w inwestowaniu przez samorządy w infrastrukturę telekomunikacyjną, dzięki czemu jst coraz chętniej udostępniają mieszkańcom bezpłatną lub za opłatę niższą niż cena rynkowa usługę dostępu do internetu.

Lokalny rynek telekomunikacyjny nie jest obojętny na takie działania. Bezpłatny miejski internet pozwala na korzystanie z sieci wszystkim bez wyjątku – nawet tym, których na dostęp do Sieci nie stać. Taka działalność miast może powodować stagnację lokalnego rynku telekomunikacyjnego i zakłócenie konkurencji na nim, dlatego Prezes UKE postanowił zmienić swoje wcześniejsze stanowisko z dnia 22 sierpnia 2011 r. odnośnie do działalności jst w zakresie oferowania użytkownikom bezpłatnego lub za opłatę niższą niż cena rynkowa dostępu do internetu.

[...]

Autorka z wykształcenia jest politologiem. Interesuje się zagadnieniami dotyczącymi administracji publicznej, nowych technologii i rynku e-commerce.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej