Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Martyna Wilk

Obligatoryjna przyszłość aglomeracji

Barcelona jest organizatorem listopadowego Smart City Expo. Impreza ma szanse na powodzenie, bo w Hiszpanii, tak jak i w całej Europie, nie brakuje zwolenników inteligentnych miast. Jak będą wyglądały metropolie końca XXI wieku i kto o tym zadecyduje?

Rys. D. Stańda

O inteligentnych miastach przyszłości krążą legendy. Niektóre z nich są tak wizjonerskie, że zdumiałyby nawet tytułowego bohatera filmu „Człowiek demolka”. Sylvester Stallone gra w nim policjanta, który budzi się po kilkudziesięciu latach hibernacji. Trafia do świata przyszłości, gdzie ludzie nie znają przemocy, są zaczipowani, a każda ich aktywność jest śledzona przez system komputerowy.

Aerotropolis

Nam filmowa abstrakcja jeszcze nie grozi, ale otaczającej nas przestrzeni – owszem. Smart city to przecież nic innego jak doskonale działający system, który synergicznie wykorzystuje wszystkie swoje elementy. Koncepcja inteligentnych miast spotyka się z coraz większą przychylnością przedstawicieli władz i biznesu. Również obywatele coraz chętniej włączają się w dyskusje o niej.

[...]

Autorka jest redaktorem prowadzącym miesięcznika „IT w Administracji”

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej