Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Dariusz Bogucki

Pięć mitów o studium wykonalności

Zainspirowany przez redakcję miesięcznika „IT w Administracji” spisałem przemyślenia z udziału w tworzeniu 15 studiów wykonalności dla projektów IT: od projektów gminnych do największego polskiego projektu ICT – Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej.

Nie tylko uczestniczyłem w tworzeniu studiów wykonalności, lecz także oceniałem te „produkowane” w różnych działaniach. Często podczas pracy spotykałem się z dziwnymi opiniami, które na temat studium i jego roli w procesie inwestycyjnym pokutują w administracji. Czasami wynikały one z niezrozumienia procesu inwestycyjnego UE, czasami z fałszywych wyobrażeń na temat tego, czemu ów dokument ma służyć, a często z niewiedzy. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się nowy okres programowania UE (na lata 2014–2020) i temat „nowych studiów” stanie się na nowo aktualny – myślę, że warto zmierzyć się z mitami.

[...]

Autor jest ekspertem w Centrum Projektów Informatycznych i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Pełni też funkcję rzeczoznawcy Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej