Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

Rufus 1.3.4.

Ten program to bardzo użyteczne i przy tym mikroskopijne (mniej niż 0,5 MB) narzędzie pozwalające tworzyć bootowalne nośniki USB z wykorzystaniem obrazów płyt CD i DVD. Okno programu na pierwszy rzut oka przypomina systemowe narzędzie służące do formatowania nośników, jednak znajdziemy tu wiele innych opcji. Interfejs pozwala wybrać urządzenie, które chcemy sformatować w celu umieszczenia na nim obrazu ISO. Co ważne, widoczne są jedynie nośniki USB wraz z nazwami, a nie tylko litery przypisane do woluminów. Dzięki temu przez pomyłkę nie wyczyścimy np. partycji dysku twardego. Następnie można określić typ głównego sektora rozruchowego (MBR lub GPT) dostosowanego do tradycyjnego BIOS-u lub UEFI. Obsługiwane systemy plików to FAT, FAT32, NTFS, exFAT i UDF. Da się także zdefiniować wielkość klastra. Dodatkowe opcje programu to jedno- lub wielokrotne sprawdzanie nośnika pod kątem występowania uszkodzonych sektorów, przeprowadzanie szybkiego formatowania, nadawanie długich nazw i ikon nośnika widocznych w systemie oraz – wskazywanie lokalizacji obrazu ISO, który ma zostać zapisany na nośniku USB w formie rozruchowej. Klikając przycisk Format Options, uzyskujemy dostęp do takich funkcji jak wyświetlanie woluminów niebędących noś­nikami USB (aplikacji można używać do zaawansowanego formatowania nośników bez umieszczania na nich obrazu ISO), włączanie wsparcia dla bardzo starych BIOS-ów oraz ręczna lokalizacja MBR. Po naciśnięciu przycisku LOG otrzymamy, oprócz raportu z pracy aplikacji, informacje o podłączonych nośnikach. Dzięki Rufusowi nie tylko uruchomimy system operacyjny lub inne oprogramowanie z nośnika USB, ale możemy też np. aktualizować BIOS.

Systemy: Windows XP lub nowszy
http://rufus.akeo.ie/

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej