Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Kablem, powietrzem i zbliżeniowo

Współczesna drukarka biurowa oprócz możliwości drukowania przez USB lub sieć lokalną powinna oferować także rozbudowane funkcje współpracy z urządzeniami mobilnymi. Sprawdziliśmy, co w tym zakresie zapewnia urządzenie HP LaserJet Pro M402dw.

Urządzenie, które trafiło do naszej redakcji, to kompaktowa, monochromatyczna drukarka laserowa formatu A4, która oferuje automatyczny druk dwustronny (duplex). Użytkownik ma do wyboru dwie rozdzielczości drukowania: 600 i 1200 dpi (z możliwością zagęszczania linii w trybie 1200 dpi). Maksymalne miesięczne obciążenie drukarki to aż 80 000 stron, ale producent zaleca przedział od 750 do 4000 jako optymalny. Model ten charakteryzuje się wyjątkowo dużą liczbą interfejsów i sposobów komunikacji. Są to zarówno różne rozwiązania przewodowe oraz bezprzewodowe, jak i moduł zbliżeniowy NFC. W przypadku łączności producent podszedł do sprawy bezkompromisowo, choć niektórym może brakować standardowego portu USB Host służącego do wydruków z nośników zewnętrznych bez udziału komputera. Zamiast tego dostępna jest ciekawa usługa przechowywania zleceń druku w pamięci USB. Wystarczy do specjalnego portu podłączyć np. pendrive (wymagana minimalna pojemność to 16 GB) i przy użyciu panelu sterowania przygotować go do pracy z drukarką. To bardzo użyteczna funkcja pozwalająca w dowolnym momencie wydrukować przechowywane w ten sposób dokumenty, także te poufne, ponieważ dostęp do nich zabezpieczymy za pomocą PIN-u. Zlecenia wysyłamy do pamięci USB, wykorzystując odpowiednią opcję w oprogramowaniu. Zadaniom można nadawać własne nazwy i usuwać je przy użyciu panelu drukarki lub na stronie WWW urządzenia.

Budowa urządzenia

Obudowa drukarki ma bardzo kompaktowe wymiary – 381 × 357 × 216 mm (szer. × gł. × wys.) i została wykonana z solidnego tworzywa. Wszystkie klapki, pokrywy i podajniki papieru otwierają i zamykają się lekko i płynnie. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia po umieszczeniu papieru w podajniku automatycznym arkusze lekko wystają z tyłu obudowy, ale są chronione przed kurzem za pomocą specjalnej pokrywy. Takie rozwiązanie powoduje jednak, że nie możemy dosunąć drukarki np. do ściany, bo spowoduje to wygięcie się papieru w podajniku i druk nie będzie możliwy. Z przodu obudowy znajduje się włącznik zasilania oraz dwa podajniki papieru oznaczone numerami 1 i 2. Pierwszy z nich mieści do 100 arkuszy papieru i dostępny jest po wysunięciu go z obudowy. Przyda się do drukowania na innych materiałach (lub formatach) niż te, które znajdują się w zamkniętym podajniku automatycznym. Drugi podajnik wyposażono w mechaniczny wskaźnik ilości pozostałego papieru, a mieści on tylko 250 kartek papieru ze względu na małą wysokość urządzenia. Ta cecha sprawia, że drukarka przeznaczona jest raczej dla mniejszych grup roboczych, chyba że dokupimy opcjonalny podajnik na 550 arkuszy. Znajdujący się na górze drukarki odbiornik papieru może pomieścić do 150 arkuszy i wyposażony został w specjalny ogranicznik uniemożliwiający zsuwanie się wydruków.

Po prawej stronie umieszczony został prosty panel sterowania z dwuwierszowym, graficznym wyświetlaczem LCD z podświetleniem. Panel służy do obsługi i konfiguracji urządzenia. Dostępne są dwa przyciski kierunkowe, OK, Cofnij oraz Anuluj. Znajdziemy tu także przycisk do aktywacji i wyłączania komunikacji Wi-Fi oraz trzy diody informujące o pracy urządzenia i aktywnej łączności bezprzewodowej. Pod panelem sterowania znajduje się odpowiednio oznaczone miejsce, do którego należy zbliżyć urządzenie mobilne, jeżeli chcemy wydrukować dokument, korzystając z technologii NFC.

W modelu HP LaserJet Pro M402dw wymiana tonera jest wyjątkowo prosta. Wystarczy nacisnąć duży przycisk znajdujący się z prawej strony urządzenia, otworzyć czoło drukarki i wysunąć kasetę, ciągnąc za rączkę. Warto jeszcze dodać, że urządzenie ma wygodne uchwyty do jego przenoszenia oraz blokadę Kensingtona, a zacięty papier bez trudu usuniemy, otwierając specjalną osłonę z tyłu obudowy, która zabezpiecza dostęp do mechanizmu transportującego arkusze.

Interfejsy i panel sterujący

Jak już wspominaliśmy, największą zaletą drukarki jest duża liczba sposobów komunikacji. Podstawowym jest oczywiście USB 2.0. Drugim sposobem podłączenia drukarki jest port Gigabit Ethernet, ale jeśli nie mamy możliwości podłączenia stacji roboczej za pomocą skrętki, a zależy nam na pracy w sieci, możemy wykorzystać łączność bezprzewodową Wi-Fi (802.11b/g/n). LaserJet Pro M402dw jest najbardziej rozbudowaną wersją w całej rodzinie M402, o czym świadczą dwie ostatnie litery w nazwie. Znak „d” oznacza duplex, natomiast „w” łączność bezprzewodową. Producent wyposażył drukarkę w technologię Wi-Fi Direct, która umożliwia bezpośredni druk z urządzeń mobilnych bez potrzeby jakiejkolwiek wcześniejszej konfiguracji oraz instalacji dodatkowego oprogramowania. Dziś praktycznie każdy przechowuje dokumenty także w pamięci smartfona, więc jest to duże udogodnienie. Opcjonalnie możemy też skorzystać z łączności zbliżeniowej NFC, gdy np. chcemy wydrukować poufny dokument, stojąc obok drukarki.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej