Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.


GIMPshop 2.8 (PL)

Program służy do edycji i tworzenia grafiki rastrowej. Został opracowany na podstawie popularnego GIMP-a – nawet po uruchomieniu przedstawia się jako GIMP, a nie GIMPshop. Od razu jednak zauważymy zupełnie inny interfejs użytkownika, który został opracowany na wzór Photoshopa. Co ciekawe, nawet skróty klawiaturowe odpowiadające za poszczególne czynności zostały przeniesione z popularnego edytora firmy Adobe. Jeśli więc wcześniej pracowaliśmy w Photoshopie, nie musimy na nowo uczyć się obsługi GIMPshopa. To właśnie było zamierzeniem producenta – zapewnienie bezproblemowego przejścia z Photoshopa na jego bezpłatny odpowiednik. To upodobnienie dotyczy nie tylko wyglądu samego interfejsu, ale również struktury oraz nazw funkcji i dostępnych narzędzi. Aplikację cechuje duża funkcjonalność. Mamy możliwość m.in. retuszu fotografii, obsługi warstw, filtrów, regulacji barw itp. Istotną zmianą, która ucieszy użytkowników nielubiących pracować w programach działających w kilku oknach, jest to, że GIMPshop uruchamia się i działa tylko w jednym oknie. Do niedaw­na użytkownicy aplikacji narzekali na brak polskiego interfejsu. Wersja 2.8 pozwala już cieszyć się z pełnej polskiej lokalizacji programu. GIMPshop oferuje również zmieniony instalator. Po jego pobraniu (ok. 3 MB) reszta plików pobierana jest z serwera producenta. Wcześniej w Sieci można było natrafić na zainfekowane instalatory tej aplikacji. GIMPshop w przeciwieństwie do GIMP-a ma też wbudowane biblioteki GTK+, więc nie trzeba ich wcześniej instalować.

Systemy: Windows XP+, OS X, Linux, Solaris+
Portable/64 bit: nie/nie
gimpshop.com

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej