Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Cichy i wydajny

Seria TravelMate P259 to biurowo-multimedialne komputery oferowane w wielu wersjach konfiguracyjnych. Od podstawowych, ale wydajnych modeli z procesorami Intel Core i3 po najmocniejsze jednostki Core i7 Caby Lake z zewnętrznymi kartami graficznymi nVidia 940MX i dyskami SSD.

Pierwsze notebooki z serii P259 pojawiły się w sprzedaży już w 2016 r., jednak producent cały czas wzbogaca ją o nowe podzespoły i dodatki, a olbrzymi wybór konfiguracji pozwala użytkownikowi wybrać model, który dokładnie spełni jego oczekiwania, także finansowe. Największą zaletą wszystkich modeli z tej serii jest możliwość zamontowania drugiego dysku twardego (w sprzedaży są jedynie egzemplarze z jednym napędem), co przy zastosowaniu połączenia technologii SSD i HDD pozwala jednocześnie zwiększyć wydajność i przechowywać duże ilości danych. Jeśli zdecydujemy się na wybór modelu multimedialnego z dodatkową kartą graficzną w zestawie, otrzymamy układ Nvidia GeForce 940MX w wersji z 2 GB własnej pamięci GDDR5, który może znacząco zwiększyć funkcjonalność komputera oraz komfort podczas pracy na nim. Dopełnieniem każdej maszyny z oznaczeniem P259 jest nowoczesna i wydajna pamięć operacyjna DDR4 – jej wielkość możemy zwiększyć do maksymalnie 32 GB. 

Do testów w naszej redakcji otrzymaliśmy model z nieco niższej półki, wyposażony w procesor Intel Core i5-7200U siódmej generacji ze zintegrowanym układem graficznym HD Graphics 620, klasycznym dyskiem twardym (1 TB) i pamięcią operacyjną o wielkości 4 GB. Zaskoczeniem jest obecność matrycy HD (1366 × 768 piks.) zamiast Full HD, co zmniejsza obszar roboczy. Lepsze ekrany dostępne są w droższych laptopach z serii P259, jednak wszystkie oferują ekran o przekątnej 15,6 cala. Urządzenie sprzedawane jest z preinstalowanym systemem Windows 10 Pro (64-bit) w polskiej wersji językowej. 

Obudowa i wykonanie 

Urządzenie ma wymiary 38,2 × 25,9 × 3,0 cm i waży ok. 2,2 kg wraz z akumulatorem. Przy czym warto pamiętać, że jest tu zainstalowany napęd optyczny, a to nieco zwiększa masę laptopa. Ponieważ jest to model biznesowy, producent zadbał o odpowiedni, nowoczesny design i niekrzykliwą stylistykę. Trzeba przyznać, że notebook wygląda naprawdę elegancko. Kolorystyka to wszechobecna czerń, także na powierzchni dużego touchpada i klawiszach. Obudowa została wykonana z solidnego, matowego tworzywa, które imituje tkaninę (tłoczony wzór). Dzięki temu poprawia się wygląd urządzenia, a ponadto mniej są na nim widoczne zarysowania i kurz. Niestety, na powierzchni urządzenia pozostają widoczne odciski palców. Niespodzianką jest natomiast metalowy pulpit (szczotkowane aluminium), który nie tylko jest elegancki, ale też zwiększa stabilność konstrukcji i wytrzymałość laptopa. 

Obudowa jest sztywna i nie ugina się podczas przenoszenia. Pochwalić należy również zawiasy, które wprawdzie nie pozwalają odchylić ekranu o pełne 180 stopni, ale bardzo stabilnie utrzymują wybraną pozycję górnej klapy. Producent zrezygnował z zatrzasku zapobiegającego podnoszeniu się matrycy. Nie jest on jednak potrzebny, bo choć możemy podnieść ekran za pomocą tyko jednej ręki, wymaga to użycia sporej siły. Obudowę wyposażono w dość dużą klapkę serwisową. Po odkręceniu trzech śrub mamy łatwy dostęp do dysku twardego, slotów pamięci SO-DIMM oraz gniazda M.2 do montażu napędu SSD. Niestety, dostęp do baterii i czyszczenie z kurzu całego wnętrza laptopa wymaga demontażu spodniej części obudowy. Warto dodać, że producent wyposażył ten element w duże gumowe nóżki, które skutecznie zapobiegają przesuwaniu się komputera po blacie biurka. 

Budowa i interfejsy 

Konstrukcja laptopa jest zwarta, a wszystkie porty i inne elementy nie wystają poza jej obrys z wyjątkiem wyjścia VGA i przycisku otwierającego kieszeń napędu DVD. Z tyłu nie znajdziemy nic poza osłonami zawiasów, natomiast z lewej strony umieszczono duże otwory wentylacyjne zapewniające dobre chłodzenie maszyny. Wbudowane głośniki stereo znajdują się pod spodem komputera, co może wpływać na jakość i głośność w sytuacji, gdy laptop trzymamy np. na kolanach. Do sygnalizacji pracy wykorzystane są dwie niewielkie, niebiesko-pomarańczowe diody informujące o włączonym zasilaniu oraz ładowaniu akumulatora.

[…]

Autor jest niezależnym dziennikarzem publikującym w magazynach komputerowych. Ma zawodowe doświadczenie w testowaniu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej