Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Lisiecki

Za darmo do urzędu

W internecie łatwo można znaleźć darmowe odpowiedniki wielu drogich aplikacji. Niestety, często nie można z nich korzystać w celach komercyjnych, a więc także w publicznych instytucjach. Przedstawiamy przydatne programy, których licencja nie wprowadza takiego ograniczenia.

NirLauncher 1.20.46

Ten pakiet zawiera obecnie aż 230 przydatnych narzędzi niezbędnych do codziennej pracy w systemie Windows i ich liczba cały czas rośnie. Programów nie trzeba instalować w systemie – całość można przenosić np. w pamięci USB (po rozpakowaniu zajmuje mniej niż 50 MB). Po uruchomieniu aplikacji zarządzającej ujrzymy okno, a w nim zestawy narzędzi podzielone na 13 kategorii. Są to: Password Recovery Utilities (24 programy), Network Monitoring Utilities (30), Web Browser Tools (24), Video/Audio Related Utilities (7), Internet Related Utilities (16), Command-Line Utilities (8), Desktop Utilities (9), Outlook/Office Utilities (5), Programmer Tools (5), Disk Utilities (10), System Utilities (76), Other Utilities (16) oraz All Utilities, czyli lista wszystkich aktualnie dostępnych narzędzi. Co ważne, nie musimy obawiać się, że w pakiecie znajdą się programy płatne, ponieważ w zestawie nie ma oprogramowania firm trzecich ani żadnych dodatków, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na działanie systemu operacyjnego, jak np. wtyczki do przeglądarek internetowych, paski narzędziowe (toolbary), adware i inne komponenty. Na uruchamianych programach można wymusić tryb administratora czy start z różnymi parametrami lub np. w ukrytym oknie. Pracę ułatwia wyszukiwarka oraz funkcja sortowania narzędzi za pomocą filtrów. Niestety, interfejs nie oferuje polskiej lokalizacji, ale obsługa całości jest bardzo prosta. Ze względu na bogactwo oprogramowania zawartego w tym pakiecie z oczywistych względów nie możemy opisać wszystkich narzędzi. Najlepiej osobiście uruchomić NirLauncher, aby przekonać się, co oferuje. 

Systemy: Windows 
Portable/64 bit: tak/zależne od uruchamianego narzędzia 
launcher.nirsoft.net 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej