Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Katarzyna Bielińska-Kuniszewska

Będziemy przygotowani

WYWIAD | Dzięki wdrożeniu w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym cyfrowego systemu archiwizacji danych udało się rozwiązać problem przechowywania zbyt dużej ilości informacji. O nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych w placówce działającej w szczególnych warunkach rozmawiamy z Maciejem Paczesnym, głównym informatykiem LPR.

fot. Agata Paczesna

IT w administracji: Zastosowany przez Państwa system archiwizacji danych umożliwia swobodny dostęp do informacji, które były dostępne wyłącznie w postaci wydruków. Z jakich powodów zdecydowali się Państwo na to wdrożenie?

Maciej Paczesny: Szukaliśmy kompleksowego rozwiązania, który nie tylko pomoże nam rozwiązać problem przechowywania dużej ilości danych, ale również usprawni pracę. Od 6 miesięcy przygotowujemy się do wdrożenia aplikacji, której zadaniem jest połączenie w jedną spójną platformę wszystkich funkcji programów i arkuszy kalkulacyjnych używanych do tej pory w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Jednym z jej elementów jest skanowanie kart pacjentów w celach archiwizacyjnych i umieszczanie ich w systemie zarządzania treścią zgodnie z założeniami polityki retencji. Przepisy wymagają od nas oczywiście zachowania formy papierowej dokumentów, ale zakładamy, że kiedy się to zmieni, będziemy w pełni gotowi do pracy tylko w systemach elektronicznych.

Jakie warunki musiał spełniać system do archiwizacji danych, aby zaspokojone zostały potrzeby waszej placówki?

Najbardziej zależało nam na możliwości bezpiecznego przechowywania danych przez dłuższy czas. Przepisy regulujące naszą działalność wymagają przechowywania nawet przez 30 lat kart pacjentów zmarłych na pokładzie śmigłowców. Nasz wybór padł na firmę EMC i urządzenie Centera, pozwalające na szybki dostęp do zarchiwizowanych danych. W systemach taśmowych, będących alternatywą naszego rozwiązania, wyszukiwanie konkretnych informacji można - w kontekście prędkości działania - nazwać "analogowym".

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej