Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marek Budny

Kopie bezpieczeństwa z Nortona Ghosta

OPROGRAMOWANIE | Ponowna instalacja systemu operacyjnego Windows po awarii może nam zająć nawet kilka godzin. Dzięki programowi Norton Ghost 12 operację tę można skrócić do kilku minut.

Instalacja samego systemu operacyjnego trwa zaledwie pół godziny - nie jest więc czasochłonna. Jednak to zaledwie początek. Liczące kilkadziesiąt megabajtów poprawki do systemu Windows pobierane są z Internetu około godziny. Do tego dodać trzeba czas na zainstalowanie wszystkich programów, z których korzysta użytkownik. W sumie - przygotowanie komputera po awarii do pracy może zająć nam nawet kilka godzin. Używając oprogramowania do wykonywania kopii bezpieczeństwa partycji lub całych dysków, przywrócimy go do życia w ciągu kilku minut. Jedną z takich aplikacji jest Norton Ghost 12 firmy Symantec.

Kopiowanie dysków i partycji

Funkcjonalność Norton Ghost 12 jest szeroka. Aplikcja pozwala na tworzenie kopii zapasowych dysków twardych i partycji - na podstawie wykonanych backupów możemy przywrócić cały system. Oczywiście możliwe jest także tworzenie kopii zapasowych wybranych plików i folderów.

Tworzone kopie mogą zostać zaszyfrowane, a w celu zaoszczędzenia miejsca na nośniku, na którym będą przechowywane, są także kompresowane. Pliki backupu mogą być zapisane na różnych nośnikach: dyskach twardych wewnętrznych i zewnętrznych, pendrive'ach, płytach CD i DVD oraz dyskietkach Iomega Zip i Jaz.

Prędkość działania programu jest duża. Podczas testowania aplikacji Norton Ghost 12 utworzył kompletną kopię partycji systemowej o wielkości 12 GB w ciągu 7 minut. Plik z kopią zapasową został automatycznie zapisany na przenośnym dysku podłączonym do komputera i skompresowany około 40%, z 12 GB na 8, 3 GB. Poziom kompresji plików można zmieniać w ustawieniach programów. Dostępne są trzy stopnie: standardowy (kompresja 40%), średni (45%) i wysoki (50%). Tworzone pliki z kopiami bezpieczeństwa można zabezpieczyć hasłem oraz zaszyfrować algorytmem AES (Advanced Encryption Standard) z kluczem 128-, 192- lub 256-bitowym.

[...]

Autor jest współwłaścicielem firmy komputerowej, która zajmuje się obsługą małych firm oraz sprzedażą sprzętu w Internecie. Publikuje w prasie IT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej