Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marcin Bieńkowski

Pamięci NAS – tani sposób na przestrzeń dyskową

ARCHIWIZACJA | Do składowania danych wykorzystywanych na bieżąco w placówkach administracji stosowane są zwykle serwery. Jednak w przypadku plików używanych na co dzień przez małą grupę roboczą znacznie lepszym, i co ważne – niedrogim rozwiązaniem może okazać się pamięć typu NAS.

EtherFast Network Attached Storage wyposażony jest w dysk o pojemności 250 GB oraz serwer wydruku.

Pod nazwą NAS (ang. Network Attached Storage) kryje się technologia umożliwiająca podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Podpinając urządzenie NAS w dowolnym miejscu istniejącej infrastruktury sieciowej, uzyskujemy, podobnie jak w przypadku serwera, bezpośredni dostęp do danych z różnych punktów sieci, w tym (w zależności od konfiguracji) również z Internetu. To podstawowa zaleta systemu NAS. W przypadku innych rozwiązań sprzętowych służących do przechowywania danych i pozbawionych funkcjonalności NAS (np. biblioteki danych bazujące na czytnikach płyt DVD) w dostępie do zgromadzonych informacji musi pośredniczyć komputer.

Kolejną korzyścią systemów NAS jest możliwość zastosowania w heterogenicznych sieciach LAN (najczęściej spotykanych w urzędach i firmach) opartych na różnych rozwiązaniach klienckich. Dane są osiągalne bez względu na rodzaj systemu operacyjnego zainstalowanego w komputerach użytkowników, niezależnie od wykorzystywanego oprogramowania i platformy sprzętowej. Innymi słowy, bezpośredni dostęp do plików zgromadzonych w systemie NAS mają osoby korzystające zarówno ze zwykłych pecetów z zainstalowanym systemem Windows, jak i użytkownicy posługujący się maszynami z Linuksem czy sprzętem z dowolnym Uniksem. Możliwości tej nie są pozbawieni także użytkownicy rozwiązań firmy Apple (np. komputery Power Mac, notebooki MacBook).

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej