Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Jacek Wójtowicz

Problemy z płytami głównymi MSI

FORUM EKSPERTA | Odbiorcami płyt głównych z logo MSI, stanowiących swoisty „kręgosłup” komputera, często są instytucje publiczne. O pomoc w rozwiązaniu typowych problemów z tymi komponentami poprosiliśmy Jacka Brola, przedstawiciela polskiego oddziału firmy MSI.

Jacek Brol

Problem:

Świeżo zakupiona płyta główna MSI P31 Neo-F nie uruchamia się po umieszczeniu w gnieździe LGA775 dwurdzeniowego procesora Pentium D 805.

Jest to dość częsty problem wynikający najprawdopodobniej z roztargnienia kupującego. Proszę zwrócić uwagę, że wspomniana płyta główna wykorzystuje chipset Intel P31, należący do rodziny Bearlake (oprócz niego taką wspólną nazwę noszą też chipsety G31, G33, P35 oraz X38). Zgodnie ze specyfikacją firmy Intel układy te nie wspierają już magistrali FSB533. W konsekwencji procesory o takim taktowaniu (a należy do nich między innymi wymieniony Pentium D 805) nie będą poprawnie współpracować z płytami głównymi wyposażonymi w chipsety ze wspomnianej grupy. W przypadku MSI P31 Neo-F bezproblemowo obsłużone zostaną CPU z magistralami od 800 do 1333 MHz, których listę można znaleźć pod adresem internetowym: http://global.msi.com.tw/index.php?func=prodcpusupport&prod_no=1286&maincat_no=1&cat2_no=170&cat3_no=#menu

Problem:

Pracujące w naszej firmie komputery Fujitsu-Siemens wykorzystują płyty główne MSI MS6380 K7T266-Pro2 o zielonym laminacie i BIOS-ie firmy Award. Tymczasem model oznaczony takim symbolem na stronie firmy MSI ma kolor czerwony, a dostępne oprogramowanie zarządzające jest autorstwa firmy AMI. Przy próbie aktualizacji wyświetlany jest komunikat o błędzie.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia nie z płytą główną KT266-Pro2, ale jednym z modeli MS-6380, wykonanym dla odbiorcy OEM (w tym przypadku firmy Fujitsu-Siemens). Nie należy nigdy łączyć oznaczenia MS-XXXX z jednym konkretnym produktem, gdyż symbol ten określa tylko i wyłącznie wzór laminatu, na którym może być opartych kilka różnych płyt głównych. Oprócz wersji trafiających na rynek masowy firma MSI produkuje także komponenty dla producentów własnych komputerów. Są to najczęściej dedykowane projekty, których opisu nie uda się znaleźć na stronie MSI. Ich cechą szczególną jest m.in. właśnie zielony laminat (modele przeznaczone na rynek konsumencki mają najczęściej kolor czerwony lub czarny). W przypadku takich produktów obowiązek wsparcia technicznego przejmuje na siebie producent, tutaj Fujitsu-Siemens. BIOS-u należy więc szukać na stronie tego właśnie producenta, kierując się konkretnym modelem komputera, a nie płyty głównej.

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej