Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marek Budny

Z wigorem do Sieci

SPRZĘT | Szerokopasmowe łącze ADSL to obecnie najpopularniejszy sposób podłączenia do Internetu. Dzięki pakietom biznesowym o dużej przepustowości można zapewnić dostęp do Sieci wszystkim pracownikom instytucji lub firmy. Do połączenia się z globalną pajęczyną będziemy potrzebować solidnego routera ADSL. Warunek ten spełnia Draytek Vigor 2700VG.

Draytek Vigor 2700VG w rękach administratora jest funkcjonalnym narzędziem, niezbędnym składnikiem infrastruktury IT.

Dynamiczny rozwój infrastruktury firm telefonicznych sprawił, że obecnie pakiety internetowe liczące po 2, 4, 6, a nawet 15 megabitów na sekundę są już standardem. Stabilną pracę z takim szybkim łączem mogą zapewnić tylko routery przystosowane do wysyłania i odbierania dużych ilości danych. Takie urządzenia produkuje m.in. firma Draytek. Administratorzy doceniają je nie tylko ze względu na stabilną pracę, ale też unikatowe funkcje. Prezentujemy Draytek Vigor 2700VG - najbardziej rozbudowany model routera z rodziny urządzeń 2700.

Wszechstronność w każdym calu

Draytek Vigor 2700VG łączy w sobie funkcjonalność czterech urządzeń: modemu ADSL, czteroportowego przełącznika LAN, bezprzewodowego punktu dostępowego i bramki VoIP. Dzięki routerowi, przy wykorzystaniu skrętki i dodatkowych switchy, lub bezprzewodowemu wyposażeniu pecetów w karty WLAN można podłączyć do Internetu wszystkie komputery znajdujące się w biurze. Router ma wbudowany serwer DHCP (dwie niezależne podsieci IP z routingiem statycznym i dynamicznym), który może obsłużyć do 255 stacji roboczych. W sieci Wi-Fi maksymalna liczba stacji roboczych nie powinna przekroczyć 20. Zasięg działania sieci to - w budynkach - do 50 metrów, w terenie otwartym - do 200 metrów.

2700VG może pracować na łączach ADSL typu annex A i annex B. Wybór standardu odbywa się przez wgranie odpowiedniego firmware'u dostępnego na stronie producenta. To rzadkość wśród routerów ADSL. Większość urządzeń dostosowana jest do pracy tylko w aneksie A lub w B. Zmiana dostawcy Internetu może wygenerować dodatkowe koszty związane z zakupem nowego urządzenia - w przypadku routera Drayteku nie mamy z tym kłopotów. Dodatkowym atutem routera jest też spolszczony panel sterowania.

Blokowanie ruchu

Draytek Vigor 2700VG oferuje bardzo przydatną funkcję blokowania dostępu pracowników do określonych stron WWW czy usług sieciowych. Dzięki rozbudowanemu firewallowi administrator może zablokować całkowicie ruch wygenerowany przez programy P2P oraz dostęp do stron WWW odwiedzanych wbrew woli pracodawcy.

[...]

Autor jest współwłaścicielem firmy komputerowej zajmującej się obsługą małych firm oraz sprzedażą sprzętu w Internecie. Publikuje w prasie IT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej