Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Paweł Wojtyczka

Zabezpieczamy serwer poczty w Linuksie

SIEĆ | Serwer poczty Postfix to narzędzie użyteczne i skuteczne pod warunkiem, że jest właściwie chronione. Przedstawiamy, w jaki sposób skonfigurować certyfikaty i program antywirusowy, by zwiększyć bezpieczeństwo serwera poczty.

rys. B. Brosz

Działający w systemie GNU/Linux serwer pocztowy Postfix to oprogramowanie, po które coraz częściej sięgają informatycy w jednostkach administracji publicznej. O tym jak zainstalować serwer i go skonfigurować, by umożliwił wysyłanie i odbieranie wiadomości dużej liczbie użytkowników pisaliśmy w poprzednim numerze. Teraz zajmiemy się równie ważną kwestią - metodami, które pozwolą bezpiecznie łączyć się użytkownikom z serwerem.

Bardzo ważne jest, aby użytkownicy używali bezpiecznego połączenia SSL. W tym celu wymagane jest prawidłowe ustawienie klienta pocztowego. Wiemy już, jak wykonać prawidłową konfigurację obsługi SSL na serwerze. Teraz powinniśmy zająć się certyfikatami.

Certyfikat serwera

Certyfikat serwera jest swego rodzaju "dowodem osobistym" potwierdzającym autentyczność. Pozwala określić m.in. właściciela certyfikatu oraz domenę, do której jest przypisany. Poniższy zrzut przestawia informację na temat certyfikatu.

Zawarta tutaj informacja mówi o tym, że nie udało się sprawdzić certyfikatu, ponieważ organizacji, która go wystawiła, nie ma na liście zaufanych wystawców. Pojawia się pytanie, kim jest "wystawca certyfikatu". Jest to podmiot potwierdzający autentyczność instytucji czy też firmy, której certyfikat ma zabezpieczać połączenie. Za tego typu potwierdzenie oczywiście trzeba zapłacić. Koszt certyfikatu, w zależności od jego rodzaju i okresu ważności, wynosi od 200 zł w górę.

[...]

Autor jest pracownikiem firmy SmartIT - Nowoczesne Rozwiązania Informatyczne, specjalizującej się w tworzeniu rozwiązań internetowych, wdrażaniu i obsłudze sieci komputerowych oraz serwerów sieciowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej