Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Marek Budny

Atomowe biuro

PROCESORY | Czy do sprawnego działania biurowego komputera potrzebny jest superwydajny procesor? Okazuje się, że nie, ponieważ ze wszystkimi zadaniami doskonale radzi sobie tani i energooszczędny CPU o nazwie Atom, wyprodukowany przez firmę Intel.

Coraz więcej watów "zjadanych" przez komputer i coraz więcej megaherców na liczniku - to już przestaje być modne. Osiągi i liczby fascynują jeszcze zapalonych graczy, natomiast osoby potrzebujące komputera do prac biurowych szukają przede wszystkim tanich i wydajnych maszyn. Wydawałoby się, że cechy te nie mogą iść ze sobą w parze. O tym, że jest to twierdzenie nieprawdziwe, przekonała firma Intel, która niedawno zaprezentowała platformę komputerową o nazwie Intel Atom. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Mały jak atom

Procesor Intel Atom został opracowany z myślą o tanich komputerach przenośnych - można już go znaleźć w ultralekkich notebookach MSI Wind czy Asus EEE, a także w maszynach stacjonarnych i urządzeniach służących do łączenia się z Internetem - tzw. MIDs-ach (Mobile Internet Devices).

Nowe dzieło Intela zbudowane jest z najmniejszych tranzystorów na świecie. Powierzchnia procesora liczy sobie zaledwie 26 mm2. Układy - złożone z 47 mln tranzystorów - o kodowej nazwie Silverthorne i Diamondville produkowane są w procesie technologicznym 45 nm. Wielką zaletą Intel Atomu jest bardzo niski pobór energii wynoszący od 0,6 W do 8 W. Dla porównania - desktopowa wersja procesora Core 2 Duo pobiera 36 W energii.

Procesory Intel Atom zachowują zgodność z zestawem instrukcji Intel Core 2 i mogą pracować wielowątkowo. Dzięki cechom tym możemy - na procesorze Atom - zbudować tradycyjny pecet, który nie dość, że będzie miał bardzo niewielkie rozmiary, to dodatkowo prawie wcale nie będzie hałasował, a podczas pracy zużyje nie więcej niż 50 W energii.

[...]

Autor jest współwłaścicielem firmy komputerowej zajmującej się obsługą małych firm, prowadzi sklep internetowy. Publikuje w prasie IT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej