Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Artur Pęczak

Platformy wirtualizacyjne pod lupą

Hyper-V dla klienta to funkcja systemu Windows 8.1 oraz Windows 10, która umożliwia uruchamianie wielu systemów operacyjnych na stacjach roboczych i laptopach. Narzędzie ma silnych konkurentów: VirtualBoksa, VMware Playera oraz VMware Workstation Pro.

Tworzenie nowej maszyny w Menedżerze funkcji Hyper-V.

W ostatniej dekadzie wirtualizacja szturmem zdobyła centra danych i komputery pracowników. Dzisiaj wirtualizować można już chyba wszystko – serwery, pamięci masowe, komputery (wirtualne desktopy) oraz systemy operacyjne. Właśnie ta ostatnia opcja jest przedmiotem niniejszego artykułu. I choć wcale nie mówimy o nowych technologiach, to w kontekście mało znanego produktu Hyper-V dla klienta warto pokazać, co do zaoferowania ma konkurencja: Oracle ze swoim VirtualBoksem, VMware czy Parallels.

Możliwe zastosowania

Z możliwości uruchomienia wielu systemów operacyjnych na swoich osobistych komputerach najczęściej korzystają entuzjaści IT, administratorzy i deweloperzy, choć równie często odbiorcami tego typu rozwiązań są zwykli pracownicy biurowi, którzy mogą w ten sposób obsługiwać swoje przestarzałe programy. Wirtualizacja systemów operacyjnych jest ważna z perspektywy organizacji, które nie mają wydzielonej infrastruktury testowej oraz nadal korzystają ze starszych wersji systemów i aplikacji, np. uruchamianych w środowisku DOS, wymagających konkretnej wersji przeglądarki internetowej lub środowiska Java. Pracownicy mogą odwzorować środowisko informatyczne na swoich laptopach w celach szkoleniowych i demonstracyjnych, a także, by testować nowe technologie, rozwiązania i produkty lub rozwiązywać problemy z oprogramowaniem, bez wpływu na infrastrukturę produkcyjną.

Hyper-V dla klienta

Pojawienie się na rynku Windows 7 wymusiło na użytkownikach pozbycie się starych aplikacji. Microsoft pozostawił jednak furtkę w postaci środowiska Windows XP Mode, które – bazując na rozwiązaniu Windows Virtual PC – pozwala na sprawne uruchamianie programów starszego typu na nowych komputerach. Co więcej, Windows XP Mode zawiera pełnoprawną licencję Windows XP, a więc wdrożenie tego mechanizmu nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Warto jednak pamiętać, że ta wersja systemu nie jest już wspierana przez Microsoft.

Hyper-V dla klienta (Client Hyper-V) to funkcja systemu Windows 8, Windows 8.1, a obecnie także Windows 10, dostępna w wersjach systemów przeznaczonych dla klientów instytucjonalnych. W przypadku „Ósemki” są to wydania Professional i Enterprise, a w odniesieniu do najnowszego wydania Windows – wersje Pro, Enterprise oraz Education. Hyper-V dla klienta instalowany jest jako opcjonalna funkcja systemu Windows o nazwie Hyper-V. Stanowi ona okrojoną wersję środowiska wirtualizacyjnego Hyper-V będącego częścią systemu operacyjnego Windows Server. Na komputerach klienckich Hyper-V dla klienta zastępuje program Windows Virtual PC, ale nie zawiera środowiska Windows XP Mode. Oznacza to, że w przypadku chęci uruchamiania starych aplikacji trzeba samodzielnie pozyskać licencje na Windows XP.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Publikuje w magazynach komputerowych i serwisach internetowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej