Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Maciej Jabłonecki

Aktualizacja oraz zmiana motywu w WordPressie

Panta rhei – wszystko płynie, to słynne powiedzenie Heraklita z Efezu doskonale opisuje świat cyfrowy, który podlega nieustannym zmianom. Dotyczy to także systemów CMS, do których zaliczamy WordPressa, oraz wyglądu witryn internetowych na nim zbudowanych.

Każdy webmaster wie doskonale, że technologie informatyczne, a zwłaszcza internetowe, rozwijają się niezwykle dynamicznie. Zmiany dotykają także CMS-ów, w tym najpopularniejszego wśród nich WordPressa, który w ciągu ostatnich czterech lat doczekał się dziesięciu nowych wersji (nie licząc drobniejszych zmian i poprawek). Podobnie rzecz ma się z interfejsem użytkownika (UI), który ulega ciągłym przemianom, a którego wizualnym reprezentantem w wordpressowym świecie są motywy. Z jednej strony świat projektantów wymusza coraz bardziej ergonomiczne oraz dostępne dla osób z dysfunkcjami interfejsy, a z drugiej strony trzeba cały czas nadążać za modą, tak aby odbiorca treści nie miał poczucia, że serwis internetowy jest przestarzały czy zwyczajnie w świecie odbiegający od powszechnej normy.

Nie sposób zignorować także faktu, że aktualizacje WordPressa udostępniają nowe funkcje, ale przede wszystkim podnoszą bezpieczeństwo administrowanej strony, a tym samym są niezbędne, podobnie jak niezbędne jest instalowanie nowych wersji oprogramowania i wszelakich łat. Z kolei jeśli chodzi o design, oczywiste jest, że raz na jakiś czas należy odświeżyć wygląd strony, a co za tym idzie – motyw używany w WordPressie.

Pełny backup

Informacje o automatycznych backupach WordPressa przeczytać można w poprzednim artykule z cyklu, czyli tekście „Potęga wtyczek WordPressa” opublikowanym w „IT w Administracji” 2017, nr 9. Zarówno w przypadku podniesienia wersji systemu, jak i zmiany używanego motywu kopia taka nie jest wystarczająca. Aby w pełni zabezpieczyć stronę zbudowaną na WordPressie przed nieudaną zmianą, należy wykonać jej pełny backup, który polega na ręcznym skopiowaniu na lokalny dysk twardy folderu zawierającego wszystkie pliki WordPressa oraz wyeksportowaniu bazy danych MySQL.

Do kopiowania plików z hostingu możemy użyć dowolnego płatnego lub darmowego klienta FTP. Świetnie sprawdzi się w tym celu popularny bezpłatny (na licencji GNU) program FileZilla. Aby nawiązać połączenie FTP z serwerem, należy w menu programu FileZilla wybrać Plik | Menedżer Stron i wypełnić okno danymi:

  • Serwer (adres znajdziemy w panelu naszego hostingu);
  • Tryb logowania (należy ustawić na Normalne);
  • Użytkownik i Hasło (zdefiniowane w panelu hostingu).

Po połączeniu należy odszukać folder z plikami WordPressa i skopiować wszystkie pliki na dysk twardy komputera. Może to w przypadku skomplikowanych, nasyconych zdjęciami i filmami stron potrwać naprawdę długo (nawet kilka godzin) i zająć sporo miejsca na dysku. Nie należy się zrażać, tylko cierpliwie poczekać, aż wszystkie pliki znajdą się bezpiecznie na lokalnym nośniku.

Kolejnym etapem jest eksport bazy danych, który możliwy jest za pomocą narzędzia phpMyAdmin (jest ono udostępniane przez większość usługodawców), a które daje dostęp do zainstalowanych baz MySQL. Po wejściu w phpMyAdmin należy skorzystać z opcji Eksport | Szybko | Wykonaj, aby pobrać na dysk twardy kompletną bazę naszego WordPressa. W tym momencie mamy zabezpieczony komplet danych, co pozwala nam na bezpieczne eksperymenty ze stroną internetową.

Podniesienie wersji

W Kokpicie WordPressa znajdziemy propozycję instalacji najnowszej wersji systemu (w opisywanym przypadku strona pracowała w wersji 4.5.1, gdy w tym samym czasie dostępna była stabilna wersja 4.9.1). Jest to błyskawiczny i do tego niezwykle prosty sposób na aktualizację, z którego należy skorzystać. Proces ten jest oczywiście obarczony ryzykiem, gdyż zarówno używany motyw, jak i wtyczki mogą odmówić współpracy z najnowszym oprogramowaniem. W przypadku używania popularnych wtyczek cała operacja powinna zakończyć się sukcesem. Pamiętajmy jednak, że posiadamy kompletną kopię zapasową na wypadek poważnej awarii systemu, z której zawsze można skorzystać w przypadku problemów.

[...]

Autor jest kierownikiem Oddziału Informatycznego Sądu Okręgowego w Toruniu.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej