Miesięcznik informatyków i menedżerów IT sektora publicznego

Artur Pęczak

Jesienna aktualizacja dla twórców

Windows 10 Fall Creators Update to czwarta duża aktualizacja systemu, która wprowadza nowe funkcje pomagające podnieść kreatywność użytkowników oraz udoskonalenia z zakresu bezpieczeństwa, wdrażania, zarządzania i ochrony danych. Oto najważniejsze nowości.

Jesienna aktualizacja Windows 10 przyniosła pierwsze elementy nowego wzornictwa Fluent Design System oraz możliwość pobrania dystrybucji Linuksa bezpośrednio ze sklepu Microsoft Store.

Na liście najczęściej wymienianych nowości Windows 10 Fall Creators Update poczesne miejsce zajmuje usługa OneDrive Files On-Demand. Celem jej udostępnienia wydaje się chęć oswojenia użytkowników z mechanizmami synchronizacji i przechowywania plików w chmurze. Files On-Demand ma zapewnić ułatwiony, a więc możliwie jak najbardziej przezroczysty dostęp do danych zapisywanych na dysku chmurowym Microsoft OneDrive. Files On-Demand integruje usługę przechowywania z Eksploratorem Windows. Działa z osobistymi i służbowymi kontami OneDrive oraz witrynami SharePoint.

Dzięki Files On-Demand pliki mogą być przechowywane w chmurze, a następnie udostępniane użytkownikowi na każde żądanie, bez ich wcześniejszej synchronizacji na lokalnym dysku komputera. Usługa działa na poziomie systemu operacyjnego. W rezultacie aplikacja użytkownika nie musi wiedzieć, gdzie składowany jest dany obiekt. Gdy zajdzie potrzeba dostępu do pliku w chmurze, Windows 10 pobiera go z konta OneDrive i otwiera w aplikacji użytkownika. Istnieje możliwość wskazania folderów dostępnych poprzez Files On-Demand oraz listy aplikacji, mogących korzystać z takich danych. W środowiskach korporacyjnych robi się to poprzez Zasady grupy. Aby określić pożądany stan pliku, Files On-Demand wykorzystuje atrybuty systemu plików NTFS. Dzięki temu administrator może za pomocą narzędzia attrib.exe decydować, które dane mają być przechowywane lokalnie, a które w chmurze Microsoftu.

Moje kontakty

Tuż po aktualizacji wprawne oko dostrzeże nową ikonę na pasku zadań (symbol przedstawiający dwie osoby). To skrót do nowego modułu Moje kontakty (My People), którego zadaniem jest ułatwienie codziennych kontaktów z rodziną i najbliższymi współpracownikami. Wystarczy przypiąć do paska zadań skróty (kontakty) wybranych osób, aby jednym kliknięciem wysłać wiadomość e-mail (aplikacja Poczta, program Outlook nie jest obsługiwany) lub rozpocząć rozmowę (Skype), bez potrzeby otwierania tych programów. Z kolei emotikony będą wyświetlane i animowane bezpośrednio nad paskiem zadań.

Innym sposobem wykorzystania funkcji Moje kontakty jest szybkie udostępnianie plików – wystarczy przeciągnąć wybrany plik na kontakt przypięty do paska zadań. Dodatkowo lista ulubionych osób (kontaktów) zostanie wyświetlona w oknie udostępniania w momencie użycia mechanizmu Udostępnij. W tym przypadku pozostaje jedynie wskazać sposób (OneNote, Poczta, Skype, inna aplikacja ze sklepu), w jaki chcemy przekazać dalej wybrany plik.

Przeglądarka Edge

Microsoft nie przestaje rozwijać przeglądarki Edge, która w Windows 10 pojawiła się obok przestarzałego Internet Explorera. Otwieranie i zamykanie kart działa teraz płynniej, bez zauważalnych opóźnień. Najnowsza wersja Edge ma być też wygodniejsza w użyciu dzięki nowym opcjom pracy z kartami i ulubionymi oraz udoskonaleniom we wbudowanych czytnikach plików PDF i EPUB. Najbardziej widoczną zmianą jest możliwość dodania wszystkich otwartych kart do ulubionych (zakładek) zaledwie jednym kliknięciem myszy. W menu kontekstowym dla karty znajdziemy teraz nową opcję Dodaj karty do ulubionych. Druga nowość to opcja przypięcia wybranej karty na pasku zadań Windows, tak aby skróty do najczęściej otwieranych witryn mieć zawsze pod ręką. W tym celu z menu programu (trzy kropki) należy wybrać funkcję Przypnij tę stronę do paska zadań. Nie należy jej mylić z opcją Przypnij, dostępnej w menu kontekstowym dla karty, która służy do czegoś zupełnie innego.

Aktualna wersja Edge wprowadziła również ułatwienia w zarządzaniu ulubionymi. Bezpośrednio w oknie lub na pasku Ulubionych możemy teraz zmienić nazwę zakładki, przenieść ją do innej lokalizacji lub zmodyfikować powiązany adres URL. Jesienna aktualizacja dodaje w Edge możliwość przeglądania stron w trybie pełnoekranowym. Klawisz [F11] uruchamia i wyłącza tryb pełnego ekranu. Jak działa ten mechanizm, nie trzeba wyjaśniać. Wydaje się, że w konkurencyjnych przeglądarkach dostępny jest od zawsze. Kiedy używamy funkcji wyszukiwania, klawisz [F3] pozwala przejść do kolejnego wyniku, natomiast wciśnięcie [Shift]+[F3] – do poprzedniego. Czytnik PDF w Edge umożliwia teraz wypełnianie formularzy, przemieszczanie się po dłuższych dokumentach według spisu treści (table of contents), a także korzystanie z funkcji pióra (Windows Ink) i asystenta Cortany bezpośrednio w plikach PDF. W czytniku EPUB dodano zaś narzędzia notowania, zakreślania oraz wprowadzania komentarzy.

Multimedia i kreatywność

Najnowsza wersja Windows 10 jak żadna inna wcześniej wspiera natywnie urządzenia rzeczywistości mieszanej zgodne ze standardem Windows Mixed Reality. Chodzi o to, aby zapewnić obsługę tańszych urządzeń mieszanej rzeczywistości, które część wymagających obliczeń przenoszą na procesor komputera. Lista obsługiwanych gogli i kontrolerów ruchu obejmuje w tej chwili m.in. produkty firm Dell, Acer, Samsung, HP i Lenovo.

[...]

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Publikuje w magazynach komputerowych i serwisach internetowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma. Zapraszamy do składania zamówień na prenumeratę i numery archiwalne.
 
 

Polecamy

Biblioteka Informacja Publiczna

Specjalistyczne publikacje książkowe dla pracowników administracji publicznej

więcej